Home      Administration
Competitive Section Assignments

The following is a list of new competitive sections for the 2017-2018, 2018-2019 school years.

This list can be viewed by sport or by school or a combination of both. Select from the appropriate pull-down menu to find your information.

Section Assignments are determined by School Enrollments and Activity Classifications using the following Method to Determine Classification.
Activity
School

Cross Country Run, Boys
Class: A
Section: 1
23 teams in this section
A Map
Administered by Region 1A
Austin Pacelli High School
Blooming Prairie High School
Byron High School
Chatfield High School
Cotter High School
Dover-Eyota High School
Goodhue High School
Hayfield High School
Kingsland High School
La Crescent High School
Lake City High School
Pine Island High School
Plainview-Elgin-Millville High School
Rochester Lourdes High School
Schaeffer Academy
St. Charles High School
Stewartville High School
Wabasha-Kellogg High School
Coop: 250 "Lanesboro/Fillmore Central"
   Fillmore Central High School
   Lanesboro High School (HOST)
Coop: 256 "Lewiston-Altura/Rushford-Peter"
   Lewiston-Altura High School (HOST)
   Rushford-Peterson High School
Coop: 428 "GMLOS"
   Grand Meadow High School
   LeRoy-Ostrander High School
   Southland High School (HOST)
Coop: 518 "Zumbrota Mazeppa/K-W"
   Kenyon-Wanamingo High School
   Zumbrota-Mazeppa High School (HOST)
Coop: 91038 "RAACHE Jaguars"
   Craven Home School
   Eide Home School
   Fulton Home School
   Hoffman Home School (HOST)
   Jones Home School
   Korabek Home School
   Krajewski Home School
   Michelizzi Home School
   Osterlund Home School
   Ouverson Home School
   Phillips Home School
 
Cross Country Run, Boys
Class: A
Section: 2
23 teams in this section
A Map
Administered by Region 2A
Blue Earth Area High School
Fairmont High School
G-F-W High School
Glencoe-Silver Lake High School
Maple River High School
Medford High School
Minnesota Valley Lutheran
New Century Academy
New Richland-H-E-G H.S.
Norwood-Young America High School
Sibley East High School
St. Peter High School
Tri-City United High School
Coop: 39 "Belle Plaine H.S."
   Belle Plaine High School (HOST)
   Holy Family Academy
Coop: 245 "LeSueur-Henderson/MNCS Giants"
   LeSueur-Henderson High School (HOST)
   Minnesota New Country School
Coop: 266 "Madelia/Truman/Granada-Huntley_East Chain Jayhawks"
   Granada-Huntley-East Chain H.S.
   Madelia High School (HOST)
   Truman High School
Coop: 271 "Mankato Loyola/Cleveland"
   Cleveland High School
   Mankato Loyola High School (HOST)
Coop: 399 "Saint James Area"
   Butterfield-Odin High School
   St. James High School (HOST)
Coop: 427 "Sleepy Eye St.Marys-Sleepy Eye Public-New Ulm Catherdal"
   New Ulm Cathedral High School
   Sleepy Eye High School
   Sleepy Eye Saint Mary's High School (HOST)
Coop: 459 "United South Central/Alden-Conger"
   Alden-Conger High School
   United South Central High School (HOST)
Coop: 479 "WEM/JWP"
   Janesville-Waldorf-Pemberton H.S.
   Waterville-Elysian-Morristown H.S. (HOST)
Coop: 521 "LCWM/Nicollet"
   Lake Crystal-Wellcome Memorial (HOST)
   Nicollet High School
Coop: 526 "Martin County West/Martin Luther"
   Martin County West High School (HOST)
   Martin Luther High School
 
Cross Country Run, Boys
Class: A
Section: 3
24 teams in this section
A Map
Administered by Region 3A
Adrian High School
Ellsworth High School
Hendricks H.S.
Heron Lake-Okabena
Jackson County Central High School
Lakeview High School
Luverne High School
Montevideo High School
Ortonville High School
Pipestone Area High School
Redwood Valley High School
Tracy-Milroy-Balaton High School
Wabasso High School
Windom Area High School
Yellow Medicine East H.S.
Coop: 49 "BOLD/BLHS"
   B O L D High School (HOST)
   Buffalo Lake-Hector-Stewart High School
Coop: 77 "Canby/Minneota"
   Canby High School (HOST)
   Minneota High School
Coop: 83 "CCS / CMCS"
   Central Minnesota Christian (HOST)
   Community Christian High School
Coop: 152 "Lac Qui Parle Vall/Daw-B"
   Dawson-Boyd High School
   Lac qui Parle Valley High School (HOST)
Coop: 264 "MACCRAY / RCW"
   MACCRAY High School (HOST)
   Renville County West High School
Coop: 316 "Mt. Lake Area"
   Mountain Lake High School (HOST)
   Mt. Lake Christian High School
   Red Rock Central High School
Coop: 425 "Murray Cty Central Rebels"
   Fulda High School
   Murray County Central High School (HOST)
Coop: 430 "SW MN Christian / Edgerton"
   Edgerton High School
   Southwest Minnesota Christian (HOST)
Coop: 431 "Springfield/Cedar Mt/Comf"
   Cedar Mountain High School
   Springfield High School (HOST)
 
Cross Country Run, Boys
Class: A
Section: 4
23 teams in this section
A Map
Administered by Region 4A
Blake School (The)
Breck School
Calvin Christian High School
Christ's Household of Faith
Concordia Academy-Roseville
Groves Academy
Hiawatha Collegiate High School
Holy Family Catholic High School
Jordan High School
Math & Science Academy
Metro Schools College Prep
Mounds Park Academy
Nova Classical Academy
Southwest Christian
St. Agnes High School
St. Croix Lutheran Academy
St. Croix Preparatory Academy
St. Paul Academy and Summit School
Trinity School at River Ridge
Coop: 78 "Cannon Falls"
   Cannon Falls High School (HOST)
   Randolph High School
Coop: 223 "International School of MN/Eagle Ridge Academy"
   Eagle Ridge Academy
   International School of MN (The) (HOST)
Coop: 298 "Minnehaha Academy"
   Hope Academy
   Minnehaha Academy (HOST)
Coop: 795 "Charter Stars"
   Great River School
   Twin Cities Academy High School (HOST)
 
Cross Country Run, Boys
Class: A
Section: 5
21 teams in this section
A Map
Administered by Region 5A
Annandale High School
Braham High School
Hinckley-Finlayson High School
Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.
Maple Lake High School
Milaca High School
Mora High School
North Lakes Academy
Pine City High School
Providence Academy
Rockford High School
Rush City High School
Spectrum High School
St. Cloud Cathedral High School
St. Cloud Christian School
Watertown-Mayer High School
Coop: 254 "Mayer Lutheran/LPWHT"
   Holy Trinity High School
   Lester Prairie High School (HOST)
   Mayer Lutheran High School
Coop: 275 "Maranatha Christian Academy"
   Discipleship Home School
   Maranatha Christian Academy (HOST)
Coop: 500 "PACT/Legacy"
   Legacy Christian Academy
   PACT Charter School (HOST)
Coop: 668 "Heritage Christian Academy"
   Heritage Christian Academy (HOST)
   West Lutheran High School
Coop: 91091 "Northwest Nighthawks"
   Brenden Home School
   Brown Cottage Home School
   Excalibur Home School
   Fieldhaven Academy Home School (HOST)
   Fraser Home School
   Hutchinson Home School
   Kippley Home School
   Life Home School (Corcoran)
   Liska Home School
   Maple Hedge Home School
   Mueller Home School
   Olson Home School
   Peterman Home School
   Timbercrest Home School
   Ulwelling Home School
   Weber Academy Home School
 
Cross Country Run, Boys
Class: A
Section: 6
24 teams in this section
A Map
Administered by Region 6A
Albany High School
Brandon-Evansville High School
Hillcrest Lutheran Academy
Holdingford High School
Litchfield High School
Long Prairie-Grey Eagle H.S.
Melrose Area High School
New London-Spicer High School
Osakis High School
Parkers Prairie High School
Paynesville Area High School
Pierz High School
Pillager High School
Royalton High School
Sauk Centre High School
St. John's Prep
Staples Motley High School
West Central Area School
Coop: 44 "Benson/KMS"
   Benson High School (HOST)
   Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S.
Coop: 63 "Breckenridge/Wahpeton"
   Breckenridge High School (HOST)
Coop: 141 "Eden Valley-Watkins / Kimball"
   Eden Valley-Watkins High School (HOST)
   Kimball Area High School
Coop: 206 "Ottertail Central Bulldogs"
   Battle Lake High School
   Henning High School (HOST)
   Underwood High School
Coop: 310 "Morris Area/Chokio-Alberta"
   Chokio-Alberta High School
   Morris Area School (HOST)
Coop: 484 "Border West Buccaneers"
   Clinton-Graceville-Beardsley H.S.
   Herman-Norcross High School
   Wheaton High School (HOST)
 
Cross Country Run, Boys
Class: A
Section: 7
22 teams in this section
A Map
Administered by Region 7A
Chisholm High School
Ely High School
Esko High School
Eveleth-Gilbert High School
Fond du Lac Ojibwe High School
International Falls H.S.
Marshall School, Duluth
Mesabi East High School
Mountain Iron-Buhl High School
Northern Lights Community School
Proctor High School
Virginia High School
Wrenshall High School
Coop: 7 "South Ridge/North Woods/Northeast Range"
   North Woods High School
   Northeast Range High School
   South Ridge High School (HOST)
Coop: 79 ""
   Carlton High School (HOST)
Coop: 113 "Cromwell-Wright/Floodwood Cardinals"
   Cromwell-Wright High School (HOST)
   Floodwood High School
Coop: 122 "Deer River/Northland"
   Deer River High School (HOST)
   Northland High School
Coop: 189 "Cook County/Two Harbors"
   Cook County High School (HOST)
   Two Harbors High School
Coop: 194 "Greenway/Nashwauk-Keewatin"
   Greenway High School (HOST)
   Nashwauk-Keewatin High School
Coop: 308 "Moose Lake/Willow River/Barnum"
   Barnum High School
   Moose Lake High School (HOST)
   Willow River High School
Coop: 510 "East Central"
   East Central High School (HOST)
   Harvest Christian School
Coop: 639 "Lakeview Christian Academy"
   Hjort Christian Home School
   Lakeview Christian Academy (HOST)
 
Cross Country Run, Boys
Class: A
Section: 8
25 teams in this section
A Map
Administered by Region 6A
Cass Lake-Bena High School
Clearbrook-Gonvick High School
Crookston High School
Crosby-Ironton High School
Dilworth-Glyndon-Felton H.S.
East Grand Forks High School
Frazee High School
Hawley High School
Lake Park-Audubon
Laporte High School
Nevis High School
New York Mills High School
Park Rapids Area High School
Pelican Rapids High School
Pequot Lakes High School
Perham High School
Pine River-Backus High School
Wadena-Deer Creek High School
Warroad High School
Coop: 1 "Ada-Borup/Norman County West"
   Ada-Borup High School (HOST)
   Norman County West High School
Coop: 30 "Bagley/Fosston"
   Bagley High School (HOST)
   Fosston High School
Coop: 246 "L/Woods/Indus/Rainy River"
   Indus High School
   Lake of the Woods H.S. (HOST)
Coop: 381 "Roseau/Badger"
   Badger High School
   Roseau High School (HOST)
Coop: 417 "United North Central Warriors"
   Menahga High School
   Sebeka High School (HOST)
Coop: 437 "West Marshall Fusion"
   Stephen-Argyle Central High School (HOST)
   Warren-Alvarado-Oslo High School
 
Cross Country Run, Boys
Class: AA
Section: 1
16 teams in this section
AA Map
Administered by Region 1AA
Albert Lea High School
Austin High School
Farmington High School
Hastings High School
Lakeville North High School
Lakeville South High School
Owatonna High School
Red Wing High School
Rochester Century High School
Rochester John Marshall
Rochester Mayo High School
Waseca High School
Winona High School
Coop: 160 "Faribault"
   Bethlehem Academy
   Faribault High School (HOST)
   Minnesota State Academy for the Deaf
Coop: 234 "Kasson-Mantorville H.S."
   Kasson-Mantorville High School (HOST)
   Triton High School
Coop: 329 "Northfield H.S."
   Arcadia Charter School
   Northfield High School (HOST)
 
Cross Country Run, Boys
Class: AA
Section: 2
16 teams in this section
AA Map
Administered by Region 2AA
Buffalo High School
Chanhassen High School
Chaska High School
Dassel-Cokato High School
Delano High School
Hutchinson High School
Mankato East High School
Mankato West High School
Marshall High School
Mound Westonka High School
New Prague High School
Orono High School
Shakopee High School
Waconia High School
Willmar High School
Worthington High School
 
Cross Country Run, Boys
Class: AA
Section: 3
16 teams in this section
AA Map
Administered by Region 3AA
Academy of Holy Angels
Apple Valley High School
Bloomington Jefferson High School
Bloomington Kennedy High School
Burnsville High School
Eagan High School
East Ridge High School
Eastview High School
Henry Sibley High School
Park High School
Prior Lake High School
Richfield High School
Rosemount High School
Simley High School
South Saint Paul High School
St. Thomas Academy
 
Cross Country Run, Boys
Class: AA
Section: 4
16 teams in this section
AA Map
Administered by Region 4AA
Cretin-Derham Hall High School
Hill-Murray School
Mahtomedi High School
North High School
Roseville Area High School
St. Paul Central High School
St. Paul Como Park H.S.
St. Paul Harding High School
St. Paul Highland Park
St. Paul Johnson High School
St. Paul Washington Technology Magnet
Stillwater Area High School
Tartan High School
White Bear Lake Area High School
Woodbury High School
Coop: 408 "St. Paul Humboldt/Open World Learning"
   Open World Learning
   St. Paul Humboldt High School (HOST)
 
Cross Country Run, Boys
Class: AA
Section: 5
16 teams in this section
AA Map
Administered by Region 5AA
Anoka High School
Blaine High School
Centennial High School
Champlin Park High School
Coon Rapids High School
Fridley High School
Irondale High School
Maple Grove High School
Mounds View High School
Osseo High School
Park Center High School
Rogers High School
Spring Lake Park High School
St. Anthony Village High School
St. Michael-Albertville H.S.
Totino-Grace High School
 
Cross Country Run, Boys
Class: AA
Section: 6
15 teams in this section
AA Map
Administered by Region 6AA
Benilde-St. Margaret's School
DeLaSalle High School
Eden Prairie High School
Edina High School
Hopkins High School
Minneapolis Roosevelt High School
Minneapolis South High School
Minneapolis Southwest High School
Minneapolis Washburn High School
Minnetonka High School
Robbinsdale Armstrong High School
Robbinsdale Cooper High School
St. Louis Park High School
Wayzata High School
Coop: 293 "Mpls Patrick Henry/FAIR/Wellstone/Heritage Acad."
   FAIR School
   Heritage Academy
   Minneapolis Patrick Henry H. S. (HOST)
   Wellstone International High School
 
Cross Country Run, Boys
Class: AA
Section: 7
16 teams in this section
AA Map
Administered by Region 7AA
Andover High School
Big Lake High School
Cambridge-Isanti High School
Chisago Lakes High School
Cloquet High School
Duluth Denfeld High School
Duluth East High School
Elk River High School
Forest Lake High School
Hermantown High School
Hibbing High School
North Branch High School
Princeton High School
St. Francis High School
Zimmerman High School
Coop: 191 "Grand Rapids"
   Bigfork High School
   Grand Rapids High School (HOST)
 
Cross Country Run, Boys
Class: AA
Section: 8
16 teams in this section
AA Map
Administered by Region 8AA
Alexandria Area High School
Becker High School
Bemidji High School
Brainerd High School
Detroit Lakes High School
Fergus Falls High School
Foley High School
Little Falls High School
Monticello High School
Moorhead High School
Rocori High School
Sartell-Saint Stephen High School
Sauk Rapids-Rice High School
St. Cloud Apollo High School
St. Cloud Tech High School
Thief River Falls High School
 
 


Copyright 1994-2017 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499