Home      Administration
Administrative Region 5A

Tournament Name Date Location Tournament Manager News
Baseball
5A
June 3, 4 & 6, 2019
Pierz HS Glenn Evans
23226 Garden Hills Lane
St. Augusta, MN. 56301
320-250-5136
Brackets
 
Baseball
5AA
June 3, 4 & 6, 2019 Glencoe Silver Lake HS Dale Decker
6744 Estes Ave NW
Maple Lake, MN. 55358
daledecker@hlww.k12.mn.us
Brackets
 
Baseball
6AA
June 3, 4 & 6, 2019 Dick Putz Field, St. Cloud Emmett Keenan
St. Cloud Cathedral HS
312 - 7th Ave. No Box 1579
St. Clooud, MN. 56303-1579
320-257-2130
fax: 320-253-5576
ekeenan@chsj23.org
Brackets
 
Basketball
Boys
5AA
March 15, 2019
Halenbeck Hall, SCSU 6 pm. Pete Cheeley
2973 Aurora Lane
St. Cloud, MN 56303
C: 320-248-7577
pcheeley@csbsju.edu
Brackets
 
Basketball
Boys
6AA
March 15, 2019
Halenbeck Hall, SCSU 6 pm.
Pete Cheeley
2973 Aurora Lane
St. Cloud, MN 56303
C: 320-248-7577
pcheeley@csbsju.edu
Brackets
 
Basketball
Girls
5AA
March 8, 2019 Halenbeck Hall, SCSU 6 pm. Pete Cheeley
2973 Aurora Lane
St. Cloud, MN 56303
C: 320-248-7577
pcheeley@csbsju.edu
Brackets
 
Basketball
Girls
6AA
March 8, 2019
Halenbeck Hall, SCSU 8 pm. Pete Cheeley
2973 Aurora Lane
St. Cloud, MN 56303
C: 320-248-7577
pcheeley@csbsju.edu
Brackets
 
Cross Country Run
Boys
5A
October 25, 2018 Mora High School
Kris Osterdyk
Mora HS
400 East Maple
Mora, MN. 55051
320-679-6202
kosterdyk@moraschools.org

  
Cross Country Run
Boys
6A

October 25, 2018

New London-Spicer HS
John Vraa
NL-S HS
101 - 4th Ave SW
New London, MN. 56273
320- 354-2252
vraaj@nls.k12.mn.us
 2017 6A Boys Cross Country Results 
Cross Country Run
Girls
5A
October 25, 2018 Mora High School Kris Osterdyk
Mora HS
400 East Maple
Mora, MN. 55051
320-679-6202
kosterdyk@moraschools.org




  
Cross Country Run
Girls
6A
October 25, 2018 New London-Spicer HS Jon Vraa
NL-S HS
101 - 4th Ave. SW
New London, MN. 56273
320-354-2252
vraaj@nls.k12.mn.us
 2017 6A Girls Cross Country Results 
Football
4A
Oct. 23, 27, Nov. 2, 2018 High Seed and finals @
St. John's University-5 pm.
Wayne Huffman
513 Washburn Ave
Belgrade, MN. 56312
320-254-3194
cwchuff@frontiernet.net

Brackets
 
Football
4AA
Oct. 23, 27, Nov. 2, 2018 High Seed and finals @
Monticello HS- 5 pm.
Dave Schroeder
803 Lincoln Circle
Maple Lake, MN 55358
320-291-2738
fax - 320-963-3170
Brackets
 
Football
5AA
Oct. 23, 27, Nov. 2, 2018 High Seed and finals @
St. Johns' University - 8 pm.

Dave Schroeder
803 Lincoln Circle
Maple Lake, MN. 55358
320-291-2738
schroederd@maplelake.k12.mn.us
Brackets
 
Football
5AAA
Oct. 23, 27, Nov. 2, 2018 High seed and finals @
St. Cloud State University-8 pm.
Glenn Evans
23226 Garden Hills Lane
St. Augusta, MN. 56301
320-250-5136
Brackets
 
Football
6AAA
Oct. 23, 27, Nov. 2, 2018 High seed and finals @
St. Cloud State University- 5:30 pm.
Daryl Oja
10157 Amigo Trail
Greg Eagle, MN. 56336
320-256-4224
ndoja@charter.net
Brackets
 
Golf
Boys
5AA
May 30/June 4, 2019 Pebble Creek,
Becker
Dwight Lundeen
13760 Prairie Court
Becker, MN 55308
763-670-1108
dlundeen@izoom.net
  

2017 Final Results
Golf
Boys
6AA
June 4 & 5, 2019 Blackberry GC
Sartell
Emmett Keenan
St. Cloud Cathedral H.S.
312-7th Ave. N.
St. Cloud, MN 56302-1579
320-257-2130
320-253-5576-fax
  
Golf
Girls
5AA
May 30/June 4, 2019
Pebble Creek
Becker
Dwight Lundeen
13760 Prairie Court
Becker, MN. 55308
763-670-1108
dlundeen@izoom.net
  

2017 Final Results
Golf
Girls
6AA
June 4 & 5, 2019
Blackberry GC
Sartell
Emmett Keenan
St. Cloud Cathedral H.S.
312-7th Ave. N.
St. Cloud, MN 56302-1579
320-257-2130
320-253-5576-fax
  
Gymnastics
Girls
6A
Feb. 16, 2019 New London Spicer HS John Vraa
NL-S HS.
101-4th Ave. SW
New London, MN. 56273
320-354-2252
vraaj@nls.k12.mn.us

  
Music
5A
Feb. 2019 Sauk Centre HS Bonnie Nelson
Sauk Centre HS
903 State Rd.
Sauk Centre, MN. 56378
320-352-2258
bonnie_nelson@isd743.k12.m.us
  
Music Contest Information
Music
5A
Feb. 2019 Sauk Centre HS Bonnie Nelson
Sauk Centra HS
903 State Rd.
Sauk Centre, MN 56378
320-352-6521
bonnie_nelson@isd743.k12.mn.us
  
Music
5A
March 2019 TBD TBD
  
One Act Play
5A
Feb. 2, 2019 St. Cloud State University Audrey French
Milaca HS
500 Hwy #23 West
Milaca, MN. 56353
320-982-7251
audrey.french@milaca.k12.mn.us
Brackets
 
Softball
Girls
5A
May 28 & 30, 2019
Brainerd HS Glenn Evans
23226 Garden Hills Lane.
St. Augusta, MN. 56301
Phone: 763-262-2567
Brackets
 
Softball
Girls
5AA
May 28 & 30, 2019
Rockford HS Dave Schroeder
803 Lincoln Circle
Maple Lake, MN. 55358
320-291-2738
schroederd@maplelake.k12.mn.us
Brackets
 
Softball
Girls
6AA
May 28 & 30, 2019
Waite Park Fields, Waite Park, MN. Glenn Evans
23226 Garden Hills Lane
St. Augusta, MN. 56301
Phone: 763-262-2567
St. Cloud, MN 56303
Phone: 763-262-2567
Brackets
 
Speech
5A
April 6, 2019 Eden Valley-Watkins HS






Dave Schneider
Eden Valley Watkins HS
298 Brooks Str. No.
Eden Valley, MN. 55329
320-453-2900
dschneider@eagles.evw.k12.mn.us
  
Swimming and Diving
Girls
5A
Nov. 8, 9 &10, 2018 Becker HS Dave Niemi
Becker HS
12000 Hancock Street
Becker, MN. 55308
dniemi@isd726.org
320-261-4501
 5a Finals Results 
Swimming and Diving
Girls
6A
Nov. 8 & 10, 2018 Sartell HS Ryan Hauge
Sartell HS
748 - 7th str. No.
Sartell, MN. 56377
320-656-3717
haugeryan@sartell.k12.mn.us
 2015 Finals Results 
2016 Section Finals
2017 Girls Section 6A Results
Tennis
Boys
6A
Team: May 16 & 20, 2019
Ind: May 22 & 28, 2019
High Seed and St. Ben's College. Eric Inglis
Foley HS
621 Penn Street
Foley, MN. 56329
320-968-8415
Brackets
 
Tennis
Girls
5A
Team: Oct 4 & 9, 2018
Ind: Oct. 11 & 16, 2018
Litchfield HS and StaFit Sartell
(individuals)
Matt Draeger
Litchfield HS
901 N. Gilman Ave,
Litchfield, Mn. 55355
mdraeger@isd465.org
320-693-2441
Brackets
 
Track and Field
Boys
5A
May 29, 2019 St. John's Univ. Pete Cheeley
2973 Aurora Lane
St. Cloud, MN 56303
Phone: 320-248-7577
Fax: 320-217-5713
pcheeley@csbsju.edu
 Sub 17 Results 
Sub 18 Results
Sub 19 Results
Sub 20 Results
Section 5A T&F Results 2018
Track and Field
Girls
5A
May 29, 2019 St. John's Univ. Pete Cheeley
2973 Aurora Lane
St. Cloud, MN. 56303
Phone: 320-248-7577
Fax: 320-217-5713
pcheeley@csbsju.edu
 Sub 17 Results 
Sub 18 Results
Sub 19 Results
Sub 20 Results
Section 5A T&F Results 2018
Visual Arts
5A
May 1, 2019 TBD Janet Olney
PO Box 165
Willmar, MN 56201
320-235-8560
willmararts@gmail.com
  
Volleyball
Girls
5A
Nov. 3, 2018 Pierz HS
Emmett Keenan
St. Cloud Cathedral H.S.
312 - 7th Ave North
St. Cloud, MN 56302-1579
Phone - 320-251-3421
fax - 320-253-5576
Brackets
 
Volleyball
Girls
6AA
Nov. 3, 2018 Sauk Rapids HS Dave Schroeder
803 Lincoln Circle
Maple Lake, MN.55358
schroederd@maplelake.k12.mn.us
Ph: 320-309-9003
Brackets
 
Wrestling
4A
Team: Feb. 15, 2019 Howard Lake Waverly-Winsted
High School
Scott Berning
HLWW HS
8700 Cty Rd #6 SW
Howard Lake, MN. 55349
320-543-4600
sberning@hlww.k12.mn.us

Brackets
Wrestling Policies  
Wrestling
4A
Individual: Feb. 23, 2019

Kimball High School Byron Westrich
Kimball High School
100 Hwy #55 West
Kimball, MN. 55353
320-398-7700
byron.westrich@kimball.k12.mn.us
  
Wrestling
5A
Team -Feb. 12 & 15, 2019 Benson HS Shannon Schmidt
Benson HS
1400 Montana Ave.
Benson, MN. 56215
320-843-2710
sschmidt@benson.k12.mn.us



Brackets
 
Wrestling
5A
Individual: Feb. 23, 2019
Minnewaska Area HS- 9 am start! Bill Mills
Minnewaska HS
25122 State Hwy #28
Glenwood, MN. 56334
320-239-1311
bmills@minnewaska.k12.mn.us


  
Wrestling
6AA
Individual: Feb. 23, 2019
Becker HS Dave Niemi
Becker HS
12000 Hancock Str.
Becker, MN. 55308
320-261-4501
dniemi@isd726.org



  
Wrestling
6AA
Team: Feb. 16, 2019 Monticello HS Gary Revenig
Monticello HS
5225 School Blvd.
Monticello, MN. 55362
763-272-3101
gary.revenig@monticello.k12.mn.us
Brackets
 
 
Region 5 A Secretary
Pete Cheeley
2973 Aurora Lane
St. Cloud, MN 56303
320-253-8741 (H)
320-248-7577 (C) (W)
320-217-5713 (Fax)
pcheeley@csbsju.edu

Region Files
5A Results
Anyone Can Save a Life Protocol
Basketball Information 2016
Claim Voucher
Competitive Sections 2017-19
Entry fees 2018-19
Football Policies
Football Procedures
Handbook 2017-18
Medical Response Protocol
MSHSL Part-Time Contract
MSHSL Tournament Rights Notice
Music Judges Contract
Music Policies
OAP Judges Contract
Officials Mileage
One Act Play Subsections 2018
Proposed Calendar 2018-19
Region Facilities Use Form
Sections 2017 - 2019
Speech Judge Contract Form
Speech Subsections 2018
tournament Official Contract 2018-19
Tournament Pay Information 2014
Tournament Report - Region 5A - Excel
Tournament Report - Region 5A - PDF
Tournament Worker - Independent Contractor Form
Track Standards 2018
Track Subsections 2018
Track- Section 5A T&F Time Schedule
Transfer of Care Form
Webcasting Agreement Form
5A Final Scores
Section 6A Boys' Tennis Individual Tournament Results
Section Track seeding criteria
Speech Policies
 


Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499