Home      Administration
Administrative Region 6AA

Tournament Name Date Location Tournament Manager News
Alpine Skiing
Boys
5A
2020
Thursday, Feb 6
Afton Alps Nathan Hakseth
Afton Alps
6600 Peller Ave S
Hastings, MN 55033
651-436-5245 x 266
nhakseth@vailresorts.com
Brackets
 
Alpine Skiing
Girls
5A
2020
Thursday, Feb 6
Afton Alps Nathan Hakseth
Afton Alps
6600 Peller Ave S
Hastings, MN 55033
651-436-5245 x 266
nathan.hakseth@aftonalps.com
Brackets
 
Baseball
6AAAA
2020
Fri, May 22 high seeds host 1st round games
Tue, May 26 2 games at Hopkins
Wed, May 27 2 games at Hopkins
Thu, May 28 2 games at Hopkins
Mon, June 1 2 games at Hopkins
Wed, June 3 2 games at Hopkins
Fri, June 5 1 game, if needed, at Hopkins
All rounds - Hopkins High School Dan Johnson
Activities Director
Hopkins High School
2400 Lindbergh Drive
MInnetonka, MN 55305
Dan.Johnson@hopkinsschools.org
Brackets
2019 Baseball Format 
Basketball
Boys
2AAAA
2020
Wednesday, March 4,
Saturday, March 7
Friday, March 13
QF at high seed 7:00 pm
SF at top seed 2 games at that site 1:00 pm and 3:00 pm
Finals at high seed: 7:00 pm
Andrew Rotschafer
Eden Prairie High School
17185 Valley View Road
Eden Prairie, MN 55346
Andrew_Rotschafer@edenpr.k12.mn.us
 
Basketball
Boys
6AAAA
2020
QF: Tuesday, Mar 3
SF: Saturday, Mar 7
F: Wednesday, Mar 11
QF: High seed - four sites 7:00 pm
SF and Finals: Osseo
Reggie Perkins
Athletic Director
Minneapolis Washburn High School
201 W 49th St, Minneapolis, MN 55419
Minneapolis, MN 55411
reginald.perkins@mpls.k12.mn.us
612-668-3400
 
Basketball
Girls
2AAAA
2020
Wednesday, Feb 26
Saturday, Feb 29
Friday, March 6

QF at high seed 7:00 pm
SF at top seed 2 games at that site 1:00 pm and 3:00 pm
Finals at high seed: 7:00 pm
Kelsey Hans
Edina High School
6754 Valley View Road
Edina, MN 55439
Kelsey.hans@edinaschools.org
 
Basketball
Girls
6AAAA
2020
QF: Wednesday, Feb 26
7:00 pm
SF: Saturday, Feb 29
Finals: Thursday, Mar 5
7:00 pm
QF: High Seed - four sites: 7:00 pm
SF: High Seed hosts both games - Noon and 1:30pm
Finals: High Seed 7pm
Jen Rademacher
Robbinsdale Cooper High School
8230 47th Ave North
New Hope, MMN 55428
jennifer_rademacher@rdale.org
 
Cross Country Run
Boys
6AA
2019
Wednesday, Oct 23
3:10 Coaches Meeting
3:45 Girls 5,000 meters
4:15 Boys,000 Meters
5:10+ awards
Gale Woods Farm
7210 County Road 110 W.
Minnetrista, MN 55364
Bob O'Hara
6001 Goodrich Avenue
St. Louis Park, MN 55416
952-927-0874
bobscanoe@comcast.net
 
2018 Final Results
Cross Country Run
Girls
6AA
2019
Wednesday: Oct 23
3:10 Coaches Meeting
3:45 Girls 5,000 meters
4:15 Boys 5,000 Meters
5:10+ awards
Gale Woods Farm
7210 County Road 110 W.
Minnetrista, MN 55364
Bob O'Hara
6001 Goodrich Avenue
St. Louis Park, MN 55416
952-927-0874
bobscanoe@comcast.net
2018 Final Results 
Dance Team
Girls
2AAA
2020
Saturday, February 1
Edina High School Kelly Buesgans
4707 Grenada Point
Eagan, MN 55122
651-338-2262
 
Debate
5
2019-2020
Congressional: Fri Nov
29, Sat Nov 30
LD Policy and Public
Forum: Fri Jan 10 and Sat
Jan 11
Congressional: Eagan
LD, Policy, Public Formun: TBD
Steven Fetzik
Brainerd High School
702 S 5th St
Brainerd, MN 56401
steven.fetzik@isd181.org
 
Debate
6
2019-2020
Congressional: Fri Nov
29, Sat Nov 30
LD Policy and Public
Forum: Wednesday, January 8, Thursday, January 9
Congressional: Eagan
LD, Policy, Public Forum: TBD
Celisia Stanton
stant138@umn.edu
2741 Pillsbury Ave S
APT 202
Minneapolis, MN
55408
 
Football
66A
2019
Friday, Oct 25
Friday, Nov 1
(Crossover)
High Seed both rounds Dan Johnson
Hopkins High School
2400 Lindbergh Drive
Minnetonka, MN 55305
952-988-4692 (p)
952-988-4546 (f)
dan_johnson@hopkins.k12.mn.us
 
Golf
Boys
6AAA
2019
May 30 Preliminary Round (Boys 7:30 AM; Girls 11:30 AM);
June 3 Final Round (12:00 pm): Girls #10 Tee, Boys #1 Tee).
Rain Date: June 4
*Note: We share dates with Section 2AAA (2AAA May 29 and June 3 in the morning). If that section rains out we will adjust dates to accommodate tee times.

Ridges of Sand Creek:
Troy Stein
Activites Director
Edina High School
6754 Valley View Road
Edina, MN 55439
troy.stein@edinaschools.org
952.848.3817
Boys Tee Time Day 2 
Golf
Girls
6AAA
2019
May 30 Preliminary Round (Boys 7:30 AM; Girls 11:30 AM);
June 3 Final Round 12:00 pm) AM: Girls #10 Tee, Boys #1 Tee).
Rain Date: June 4
*Note: We share dates with Section 2AAA (2AAA May 29 and June 3 in the morning). If that section rains out we will adjust dates to accommodate tee times.

Ridges of Sand Creek:
Troy Stein
Activites Director
Edina High School
6754 Valley View Road
Edina, MN 55439
troy.stein@edinaschools.org
952.848.3817
Girls Tee Times Day 2 
Gymnastics
Girls
6AA
2020
Friday, February 14
Hopkins High School Kirsten Lindsay
1974 Faribault Street
Shakopee, MN 55379
kirstenalindsay@gmail.com
 
Hockey
Boys
6AA
2020
QF: Thursday Feb 20 SF: Sat Feb 22
F: Wed Feb 26
Play In: Local/High Seed 7pm
QF: Local/High Seed: 7:00 pm
SF: BIG 3:00 pm & 7:00 pm
Finals: Mariucci 6:00pm
Ted Schultz
Ted Schultz, A.D.
Minnetonka H.S.
18301 Highway 7
Minnetonka, MN 55345
Ted.Schultz@minnetonka.k12.mn.us
 
Boys Hockey Finals Ticket Pricing
Hockey
Girls
6AA
2020
Play In game: Thurs: Feb 6
QF: Saturday, Feb 8
SF: Wed Feb 12
Finals: Fri Feb 14

Saturday, Feb 9
(Parade - 4 games)
Wednesday, Feb 13(Parade - 2 games)
Friday, Feb 15 (Parade)
The seeding meeting is Sun Feb 3 at 10 AM at Benilde
Play in game, High Seed
QF: High Seed
SF: TBD
Finals: Parade
Jack Gravel
Jack Gravel
815 Windemere Curve
Plymouth MN 55441
H 763-546-2941
jack@ccitrading.com
 
Lacrosse
Boys
5A
2020
May 21 - online seed
meeting
Tuesday, May 26, pigtail
Thursday, May 28 -
quarterfinals
Monday, June 1 - semi
finals
Wednesday, June 3 - finals


High Seed - Pigtail
High Seed - QF
High Seed - SF
Finals: High Seed

Patti Weldon
Robbinsdale Armstrong H.S.
10635 36th Avenue North
Plymouth, MN 55441
763.504.8818
patti_weldon@rdale.org
Brackets
Section 5 Lacrosse Admission Poster 
Lacrosse
Girls
5A
2020
May 21 - online seed
meeting
Tuesday, May 26, pigtail
Thursday, May 28 -
quarterfinals
Monday, June 1 - semi
finals
Wednesday, June 3 - finals


High Seed - Pigtail
High Seed - QF
High Seed - SF
Finals: High Seed
Patti Weldon
Robbinsdale Armstrong H.S.
10635 36th Avenue North
Plymouth, MN 55441
763.504.8818
Brackets
Section 5 Lacrosse Admission Poster 
Music
6AA
2020

Ist. S&E (early) Monday April 13,
(late) Tuesday,
Apr 14
Edina High School Paul Kile
Edina High School
6754 Valley View Road
Edina, MN 55439
952-848-3034 (p)
952-848-3815 (f)
paukile@edina.k12.mn.us
 
Music
6AA
2020
Inst. Large Group
Monday, April 27
Edina High School Paul Kile
Edina High School
6754 Valley View Road
Edina, MN 55439
952-848-3034 (p)
952-848-3815 (f)
paukile@edina.k12.mn.us
 
Music
6AA
2020

Ist. S&E (early) Monday April 13,
(late) Tuesday,
Apr 14

Edina High School Paul Kile
Edina High School
6754 Valley View Road
Edina, MN 55439
952-848-3034 (p)
952-848-3815 (f)
paukile@edina.k12.mn.us
 
Music
6AA
2020
Vocal S&E
Tuesday, April 14
Wayzata High School Rebecca Wyffels
Wayzata High School
4955 Peony Lane
Plymouth, MN 55446
 
Music
6AA
2020
Vocal Large Group
Mon, ,March 9

Hopkins High School Katie Irbin
Hopkins High School
2400 Lindbergh Drive
Minnetonka, MN 55305
Katie_Irbin@hopkins.k12.mn.us
 
Music
6AA
2020
Orchestra (Inst. S&E
Bronze)
Wednesday, April 15


Wayzata High School Mark Gitch
Wayzata High School
4955 Peony Ln N, Plymouth, MN 55446
 
Nordic Ski Racing
Boys
2A
2020
Monday, Feb 3
Theodore Wirth Park, Minneapolis Bob O'Hara
6001 Goodrich Avenue
St. Louis Park, MN 55416
952.927.0874
bobscanoe@comcast.net
 
Nordic Ski Racing
Boys
6A
2020
Thursday, Feb 6
Theodore Wirth Park, Minneapolis Rolly Ring-Jarvi
14260 Bower's Drive
Anoka, Mn. 55303
Phone 763-427-6022
Cell 763-257-2304
 
Nordic Ski Racing
Girls
2A
2020
Monday, Feb 3
Theodore Wirth Park, Minneapolis
Bob O'Hara
6001 Goodrich Avenue
St. Louis Park, MN 55416
952.927.0874
bobscanoe@comcast.net
 
Nordic Ski Racing
Girls
6A
2020
Thursday, Feb 6
Theodore Wirth Park, Minneapolis Rolly Ring-Jarvi
14260 Bower's Drive
Anoka, Mn. 55303
Phone 763-427-6022
rolandringjarvi@yahoo.com
Cell 763-257-2304
 
One Act Play
6AA
2020
Prelims: Wednesday, January 22, Thursday, January23
Finals: Sat Feb 1
Prelims: Washburn
Finals: Academy of Holy Angels
Gretchen Heath
2501 Nathan Lane
#204
Plymouth, MN 55441
gheath281@gmail.com
 
Soccer
Boys
6AA
2019
Seeding: Sunday, Oct 5: 3:00 pm: Lindbergh Center
Thursday, Oct 10, Saturday, Oct 12
Tuesday, Oct 15
High Seed Ira Gurewitz
Ira Gurewitz
2909 Idaho Ave South
St. Louis Park, MN 55426
IGurewitz@comcast.net
 
Soccer
Girls
6AA
2019
Seeding: Sunday, Oct 5: 3:00 pm: Lindbergh Center
Thursday, Oct 10, Saturday, Oct 12
Tuesday, Oct 15
High Seed

Ira Gurewitz
Ira Gurewitz
2909 Idaho Ave South
St. Louis Park, MN 55426
IGurewitz@comcast.net
Brackets
 
Softball
Girls
6AAA
2019
Monday, May 20 - High Seed
Tuesday, May 21 - High Seed
Wednesday, May 22 rain date
Thursday, May 23 - High Seed
Friday, May 24 rain date
Tuesday, May 28:Delano - Wed May 29 rain date
Thurs, May 30: Delano
Fri, May 31: Delano
High Seed and Delano
Jerry Pettinger
Benilde St. Margaret
2501 Highway 100 South
St. Louis Park, MN 55416
jpettinger@bsm.org
952-915-4346
Brackets
 
Brackets
Softball
Girls
6AAAA
2019
Monday, May 20: 3:00 #1v #8, #4 v #5; 5:00 pm: #2 v#7, #3 v #6
Wednesday May 22:: 3:00 pm Losers of games 1-4; 5:00 pm Winners games 1-4
Friday, May 24: 3:00 & 5:00
Tuesday, May 28: Loser game 11, 3:00; Game 12: 5:00 pm
Thursday, May 30 5:00 pm, game 13 if necessary



Pamela Park, Edina Joe Burger
Edina High School
6754 Valleyview lane
Edina, MN 55439
Joseph.Burger@edinaschools.org
952.848.3817
Brackets
 
Speech
6AA
2020
Thursday, March 19
Prior Lake High School Zach Prax
Eastview High School
6200 140th Street W
Apple Valley, MN 55124
zachary.prax@district196.org

 
Swimming and Diving
Boys
2A
2020
Wed Feb 19
Diving Prelims/finals
\after SF's are finished
Fri Feb 21
Richfield Middle School Chris Aarseth
Edison High School
700 22nd Ave. NE
Minneapolis, MN 55418
612-290-6113
caarseth@mpls.k12.mn.us
Boys 2019 Dive Sheets 
Boys 2019 2A Prelims
2019 Boys 2A Final Results
Swimming and Diving
Boys
6AA
2020
Thursday, Feb. 20 Swim
prelims 6 PM
Fri., Feb 21, Diving
Prelims and Finals 6 PM
Saturday, Feb 22 Swim
Finals 1 pm

Art Downey Aquatic Center, Southview Middle School, Edina Sarah Mitchell
Sarah Mitchell
5249 Vincent Ave North
Mpls, MN 55430
sarahmitchell5249@gmail.com
Cell: 612-702-5004
 

2019 Prelim Results
2019 Finals Results
2019 Diving Finals
Swimming and Diving
Girls
2A
2019
Wednesday, Nov
6 :Diving Prelims/Finals
Wednesday, Nov 6,
Friday, Nov 8:Swim
Finals
Richfield Middle School Chris Aarseth
Edison High School
700 22nd Ave. NE
Minneapolis, MN 55418
612-290-6113
caarseth@mpls.k12.mn.us
2a Final Dive Sheets 
2A Prelim Results 2018
2A Final Results 2018
Swimming and Diving
Girls
6AA
2019
Thursday Nov.7 6:00 pm Start Time (Swim Prelims)
Friday Nov. 8: 6:00 PM Start Time (Dive)
Saturday Nov.9: 1 PM Start Time (Swim Finals)

Art Downey Aquatic Center, Southview Middle School, Edina Sarah Mitchell
Sarah Mitchell
5249 Vincent Ave North
Mpls, MN 55430
sarahmitchell5249@gmail.com
Cell: 612-702-5004
2018 Prelims results 
2018 Final Results
Tennis
Boys
6AA
2019
Wednesday,
May 15 Team 1st Round-high seed
Thursday, May 16, high seed
SF: Monday, May 20,Team high seed
Finals: Tuesday, May 21 Team
Finals 4:30 p.m.
Baseline Tennis Center
Rain Dates:
Friday, May 17,Saturday, May 18

Individuals: Tuesday, May 23, 8:00 am - 4:00 pm. Baseline Tennis Center
SF/F: Tuesday, May 28, 8:00 am - 2:00 pm Baseline Tennis Center
1st two rounds, QF, SF at high seed
Team finals and Individuals: Baseline Tennis Center - U of M
Jim Uhrich
Jim Uhrich
16866 89th Place N
Maple Grove, MN 55311
jmuhrich@comcast.ne
Brackets
 

Tennis
Girls
6AA
2019
Team Round 1 (High
Seed) Wed, Oct 2
Team QF (High Seed)
Thurs, Oct 3;
Rain date, Fri, Oct 4, Rain
date: Mon, Oct 7;
Team SF & SF's
Tues, Oct 8;
Ind's Oct 14 and 15
First 2 rounds & QF: High Seed
SF & Finals: Lakeville Lifetime Fitness
Jim Uhrich
Jim Uhrich
16866 89th Place N
Maple Grove, MN 55311
jmuhrich@comcast.ne
Brackets
 

Track and Field
Boys
6AA
2019
2019 schedule
Prelims: Tuesday, May 28
3:45 pm

Finals: Thursday, May 30
3:45 pm
Prelims: Orono
Finals: Orono
Bob O'Hara
6001 Goodrich Avenue
St. Louis Park, MN 55416
952-927-0874
bobscanoe@comcast.net
Prelims Tuesday, May 28 
Thursday Finals May 30
Track and Field
Girls
6AA
2019
2019 schedule
Prelims: Tuesday, May 28
3:45 pm

Finals: Thursday, May 30
3:45 pm
Prelims: Orono
Finals: Orono
Bob O'Hara
6001 Goodrich Avenue
St. Louis Park, MN 55416
952-927-0874
bobscanoe@comcast.net
Prelims Tuesday, May 28th 
Finals Thursday, May 30
Volleyball
Girls
6AAA
2019
Virtual Seed Meeting-
Saturday, 10/19
1st Round: Tuesday, 10/22
QF: Thursday, 10/24
SF: Tuesday, 10/29
Finals: Saturday, 11/2
Noon

High Seed
Andy Ewald
St. Louis Park High School
6425 W 33rd St, St Louis Park, MN 55426
ewald.andrew@slpschools.org
952-928-6100
 
Wrestling
5AA
2020 Team
Saturday, Feb 15
Totino Grace High School Mike Smith
Totino-Grace High School
1350 Gardena Ave NE
Fridley, MN 55432
(w)763-586-6333
Fax 763-586-6329
miksmith@totinograce.org
 
Wrestling
5AA
2020 Individual
Saturday, Feb 22
Orono High School Bucky Mieras

Orono High School
795 Old Crystal Bay Rd
Long Lake, MN 55356
(w) 952-449-8414
Fax: 952-449-8449 bmieras@orono.k12.mn.us
 






Wrestling
6AAA
2020
Team
Fri, Feb 14
QF: 5:30 pm
SF: 7:00 pm
F: 8:30 pm
Minnetonka High School Al Price
Hopkins High School
2400 Lindbergh Drive
Minnetonka, MN 55305
952-988-4673 P
952-988-4546 F
alan.price@hopkinsschools.org



 

6AAA Team Tour Info
Wrestling
6AAA
2020
Individual
Sat, Feb 22 10:00 am
Edina High School Al Price
Hopkins High School
2400 Lindbergh Drive
Minnetonka, MN 55305
952-988-4673 P
952-988-4546 F
alan.price@hopkinsschools.org

 

6AAA Ind Tour Info
 
Region 6 AA Secretary
Nancy Manderfeld
13600 Berkshire Lane
Eden Prairie, MN 55347
612-590-9324 (H)
952/975-3624 (Fax)
nancy.manderfeld@comcast.net

Region Files
2018 December Minutes
2018 November Minutes
2018 September AD Roundtable Minutes
2018 September Minutes
2018-19 Committee Meeting Dates
2019 April Minutes
2019 February Minutes
2019 January Minutes
2019 May AD Roundtable Minutes
EmergencyResponseProtocol_Host Schools
FORM: I9 for Employee to Complete/Return
FORM: Independent Contractor Form_ Personnel
FORM: Independent Contractor Form_Official
FORM: W4 for Employee
Instructions to Complete i9_W4
Mileage Form for Music_Fine Arts
MSHSL 2018-19 tmt dates and prosoed 2020-21
MSHSL 2018-19, 20-21 Latest Possible Section Dates
Music & FIne Arts Manager Final Report
Music Contest Authorized Expenses
Music Contest Mgr Guidelines
Music Contest Mgr Instructions
Personnel Pay
Site Manager Audit Report (Revenue)
Site Mgr Audit Report (Non Revenue)
Tournament Manager Final Report (Non-Revenue)
Tournament Manager Final Report (Revenue)
Tournament Manager Pay
Webcast Agreement Form
 


Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499