Home      Administration
Administrative Region 7A

Tournament Name Date Location Tournament Manager News
Baseball
7A
May 28, 30
June 4, 6, 2019
TBD Chad Stoskopf
Esko High School
2 E Highway 61
PO Box 10
Esko, MN 55733
218-879-1909
cell 218-522-5555
Brackets
 
Baseball
7AA
May 28, 30
June 4, 6, 2019
TBD Chad Stoskopf
Esko High School
2 E Highway 61
PO Box 10
Esko, MN 55733
218-879-4673
cell 218-522-5555
Brackets
 
Basketball
Boys
7A

March 5, 7, 9,, 13, 15, 2019
Play-in at Home or Neutral Site
Quarter, Semi, and Final at Hibbing Memorial Building
Julian Bertogliat
11Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-879-3558
cell 218-522-0700
Brackets
 
Basketball
Boys
7AA

March 5, 9, 12, 14, 2019
First Round at Home Site
Quarter, Semi, and Final at U.M.D.
Julian Bertogliat
11Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-879-3558
cell 218-522-0700
Brackets
 
Basketball
Girls
7A

Feb. 25, 27, March 2, 5, 7,
2019
Play-in at Home Site
First Round at Neutral Sites
Quarter, Semi, and Final at U M D
Julian Bertogliat
11Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-879-3558
cell 218-522-0700
Brackets
 
Basketball
Girls
7AA

Feb. 28 March 2, 6, 8, 2019
First Round at Home Site
Quarter-Grand Rapids , Semi, & Final at UMD
ld
Julian Bertogliat
11Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-879-3558
cell 218-522-0700
Brackets
 
Cross Country Run
Boys
7A
October 25, 2018 Cloquet Golf Course Jeremy Hallsten
Esko H.S.
2 E Highway 61
PO Box 10
Esko, MN 55733
218-879-4673
(fax) 218-879-7490
  
Cross Country Run
Girls
7A
October 25, 2018 Cloquet Golf Course Jeremy Hallsten
Esko H.S.
2 Highway 61
PO Box 10
Esko, MN 55733
218-879-4673
(fax) 218-879-7490
  
Football
59Man
Oct. 23, 27, Nov. 2 2018 High Seed &
Final at Esko Sports Complex 7:15 PM
Bob Staska
McGregor High School
148 2nd Street
PO Box 160
McGregor, Mn 55760
Brackets
 
Football
79Man
Oct. 23, 27, Nov. 2, 2018 High Seed &
Final at Esko Sports Complex 4:45 PM
John Jirik
North Woods H.S.
10248 E. Olson Road
Cook, MN 55723
218-757-3225
(fax) 218-757-3666
Brackets
 
Football
7A
Oct. 23, 27, Nov. 1, 2018 High Seed &
Final at Esko Sports Complex 4:45 PM
Mitch Dorr
Cook County H.S.
101 West 5th Street
Grand Marais, MN 55604
218-387-2273
(fax) 218-879-7490
Brackets
 
Football
7AA
Oct. 23, 27, Nov. 1, 2018 High Seed &
Final at Esko Sports Complex 7:15 PM
Chad Stoskopf
Esko High School
Highway 61 East
Esko, MN 55733
218-879-1909
(fax) 218-879-7490
Brackets
 
Football
7AAA
Oct. 23, 27, Nov. 1, 2018 High Seed & Final at
Griggs Field UMD 7:00
Chad Stoskopf
Esko High School
2 Highway 61 E.
PO Box 10
Esko, MN 55733
218-879-1909
cell 218-522-5555
Brackets
 
Golf
Boys
7A
May 22, 23, 2019 Virginia Kerry Bidle
1031 15th Street N.
Virginia, MN 55792
Cell -218-780-3457
  
Golf
Boys
7AA
May 28, 30, 2019 Giants Ridge Kerry Bidle
1031 15th Street N.
Virginia, MN 55792
Cell -218-780-34571031
  
Golf
Girls
7A
May 22, 23, 2019 Virginia Kerry Bidle
1031 15th Street N.
Virginia, MN 55792
Cell -218-780-3457
  
Golf
Girls
7AA
May 29, 30, 2019 Giants Ridge Kerry Bidle
1031 15th Street N.
Virginia, MN 55792
Cell -218-780-3457
  
Hockey
Boys
7A
Feb. 16, 19, 23, 27, 2019 Semi Finals and Final
Amsoil Arena Duluth
Julian Bertogliat
Region 7A
11 Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-522-0700
Brackets
 
Hockey
Girls
7A
Feb . 7, 9, 13, 2019 Semis & Finals
Virginia Miners
Julian Bertogliat
Region 7A
11 Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-522-0700
Brackets
 
Music
7A
March 4, 5, 2019 UMD Mary Whitlock
Marshall School
1215 Rice Lake Road
Duluth, Mn 55811
218-727-7266
  
Music
7A
March 4-5 2019 Virginia Matt Krage
Virginia High School
411 5th Avenue South
Virginia, MN 55729-2768
  
Music
7A



  
Nordic Ski Racing
Boys
7A
Feb 7, 2019 Giants Ridge Deb Maki
Giants Ridge Ski Resort
PO Box 530
Biwabik, MN 55708
800-688-7669
  
Nordic Ski Racing
Girls
7A
Feb 7, 2019 Giants Ridge Deb Maki
Giants Ridge Ski Resort
PO Box 530
Biwabik, MN 5570
1-800-688-7669
  
One Act Play
7A
Feb 2, 2019 HCC Hibbing MN
Kristen Cooper
Kristen Cooper
Cherry High School
3943 Tamminen Road
Iron MN 55751-8041
  
Softball
Girls
7A
May 21, 23, 27, 29, 31,
2019
Semi & Final
Cloquet and North Site
Beth Clark
Hermantown High School
4335 Hawk Circle Drive
Hermantown, MN 55811-1335
218-729-8874 ext 1112
Brackets
 
Softball
Girls
7AA
May 21, 23, 27, 29 31,
2019
Semi & Final
North Site and Cloquet
Beth Clark
Hermantown High School
4335 Hawk Circle Drive
Hermantown, Mn 55811-1335
218-729-8874 ext 1112
Brackets
 
Speech
7A
Sub-Fri, March 29, 2019
Sub-Fri, March 29, 2019
Section - Sat.. April 6,
2019
South Sub @ Wrenshall - 9:30 AM
North Sub @ Cherry - 3:00 PM
N
Marshall School, Duluth

Tony Lockhart
Marshall High School
1215 Rice Lake Road
Duluth, MN 55811
218-727-7266

  
Swimming and Diving
Boys
6A
Feb 21-23, 2019 Grand Rapids H. S. Anne Campbell
Grand Rapids High School
800 Conifer Drive
Grand Rapids MN
218-327-5766
 2013 Section 6A Boys Swimming & Diving results  
2014 Prelims Results
2014 Boys Section 6A Finals

2015 Boys Section 6A Prelim Results
2015 Boys Section 6A Finals
2016 Section 6A Boys Swim Final Results
2017 6A Swim & Dive Prelims & Finals results
2017 6A Swim & Dive Prelims & Finals results
2018 Section 6A All-round Results
Swimming and Diving
Girls
7A
November 6-10, 2018 DenfeldHigh School Tom Pearson
Denfeld High School
401 N. 44th Ave West
Duluth, Mn 55807-1494
21st 21st Street8-208-0851
218-966-6454
 2008 Section 7A Swimming Prelims Results 
2008 Section 7A Swimming & Diving Finals
2010 Section 7A Prelims Results
2010 Section 7A Finals Results
Section 7A Swim Prelims 2014
Section 7A Girls Swim Finals
2016 Section 7A Girls Results
2017 Section 7A All-round results
Tennis
Boys
7A
Team May 23-25- 2019
Indiv - May 29-30, 2019
Team Hibbing
Indiv. Duluth
Kurt Bartell
Marshall High School
1215 Rice Lake Road
Duluth, MN 55811
218-727-7266
Brackets
 
Tennis
Girls
7A
Team Oct. 4, 8,16
Ind Oct. 11, 15-16, 2018
Playins - High Seed
11th @ Virginia & Pierz
Finals Virginia
Kris Osterdyk
Mora High School
400 East Maple1
Mora ,MN 55051
320-679-6202
Brackets
 
Track and Field
Boys
7A
Sub-Section May 22
Section May 30, 2019
Sub-Section at TBD and
Section at UMD
Bill Hudspith
4728 Ayers Road
Saginaw,, MN 55779
218-428-3902
  
Track and Field
Girls
7A
Sub-Section May 22 &
Section on May 30,, 2019
Sub-Sections at TBD and
Section at UMD
Bill Hudspith
4728 Ayers Road
Saginaw,, MN 55779
218-428-3902
218-879-3393
  
Visual Arts
7A
May 7, 2019 North Woods High School Tracy Kill - Rachel Betterly
Moose Lake High School
4812 S. Cty Rd 10
Moose Lake, Mn 55767
218-485-4435
  
Volleyball
Girls
7A
October 22, 24, 26,31, &
Nov. 3, 2018
High Seeds,
Semi Final TBD
Final TBD
Beth Clark
Hermantown High School
4335 Hawk Circle
Hermantown, MN 55811-1335
218-729-8874 ext 1112
fax 218-729-9628
Brackets
 
Volleyball
Girls
7AA
October 24, 26,31 &
Nov. 3, 2018
High Seeds,
Semi Duluth, Final Duluth
Beth Clark
Hermantown High School
4335 Hawk Circle
Hermantown, MN 55811-1335
218-729-8874 ext 1112
fax 218-729-9628
Brackets
 
Wrestling
7A

Brackets
 
Wrestling
7A

  
 
Region 7 A Secretary
Julian Bertogliat
11 Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-879-3558 (H)
218-522-0700 (W)
218-879-4800 (Fax)
reg7bert@mchsi.com

Region Files
2017-2018 Region Calendar
2017-2019 Competitive sections
2018-2019 Region Calendar
Facilities Use Agreement
Fees & allowances 2018-2019
Region Committee Members
Region Minutes April 18
Region Minutes Aug 18
Region Minutes Dec.17
Region Minutes Feb 18
Region Minutes Feb 18-Amsoil
Region Minutes June 18
Region Minutes May 18
Region Minutes Oct 17
Independent Contractor Contract
Region Policy Manual
Manager Report Form
Managers Check Request Form
2017 6A Swim & Dive Final Results
2017 6A Swim & Dive Prelim Results
2017 6A Swim & Dive Prelims & Finals results
Section 7A Swimming and Diving Championships
2016 Section 7A Girls Results
2015 Boys Section 6A Prelim Results
Section Meet Results 2015
Section Meet Results 2014
Section Meet Results 2013
Section Meet Results 2017
Section Meet Results 2018
 


Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499