Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Ada-Borup High School        (28-1-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Colby Stevenson G 12
2 Jennings Lee G 11
3 Chase Buchholz G 11
4 Kevin Benson G 12
5 Brandon Stene G 11
10 Shawn Loosbrock G 12
11 Jared Brainard G 12
12 Jace Thompson G 11
13 Preston Gwin G 11
14 Dante Kise G 11
15 Tommy Stewart G 12
20 Braden Thompson F 11
21 Carlos Medina IV F 11
22 Austin Carlson C 11
23 Avery Okroi F 11
24 Verdis Barber G 11
34 Mason Miller C 11
Schedule
11/30/2018Pelican Rapids 54 - 49 W
12/7/2018Northern Cass 70 - 54 W
12/11/2018Fosston 65 - 50 W
12/14/2018Bagley 63 - 44 W
12/18/2018Park Christian 75 - 59 W
12/20/2018Lake Park-Audubon62 - 44 W
12/21/2018Win-E-Mac 68 - 45 W
12/22/2018Shiloh Christian83 - 75 W
(2 OT)
1/8/2019Climax/Fisher79 - 48 W
1/11/2019Mahnomen/Waubun Thunderbirds87 - 50 W
1/14/2019NCE/UH Titans66 - 63 W
(OT)
1/17/2019Dilworth-Glyndon-Felton H.S.83 - 75 W
1/26/2019Barnesville 60 - 56 W
1/31/2019Hillsboro/Central Valley57 - 47 W
2/1/2019Roseau 73 - 44 W
2/5/2019Lake Park-Audubon81 - 56 W
2/8/2019Fertile-Beltrami 80 - 50 W
2/12/2019Mahnomen/Waubun Thunderbirds68 - 55 W
2/14/2019NCE/UH Titans64 - 61 W
2/15/2019Park Christian 71 - 59 W
2/19/2019Hawley 77 - 78 L
2/21/2019Warren-Alvarado-Oslo 72 - 40 W
2/23/2019Win-E-Mac 84 - 63 W
2/26/2019Stephen-Argyle Central 69 - 43 W
3/1/2019Crookston 74 - 64 W
3/7/2019Climax/Fisher90 - 45 W
3/9/2019Badger/GB-MR69 - 55 W
3/11/2019Fertile-Beltrami 67 - 52 W
3/15/2019Cass Lake-Bena 66 - 56 W
3/21/2019Cromwell-Wright 49 - 39 W
(State Quarterfinals)
3/23/2019Spring Grove 68 - 72 L
(O.T. 3rd)

Full Schedule
Head Coach:
Trevor Stewart
TrevorS@ada.k12.mn.us
218-784-5300 Ext 328
Assistant Coach:
Aaron Eggen
Kenley Wahlin
Nate McCraven
Student Manager:
Grant Arends, Jessica Qualley, Ariel Johnson
Nathan Mundt, Christian Sterton

State Tournament
March 20-23, 2019
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    Seed Date: 2/26/20
    Fri., Feb. 28, 2020
    Thurs., Mar. 5, 2020
    Sat., Mar. 7, 2020
    Mon., Mar. 9, 2020
    Fri., March 13, 2020
    Last Play Date: 3/14/20

    PT - High Seed
    PI-E-Hi Seed-W-UMC/NCTC
    QF - REA (TRF)
    SF - REA (TRF)
    F - REA (TRF)
  •  
  • Brackets

    Pine To Prairie Standings
    NCE/UH Titans 7-4-0
    Mahnomen/Waubun Thunderbirds 5-0-0
    Fertile-Beltrami 4-2-0
    Ada-Borup 3-0-0
    Fosston 3-8-0
    Win-E-Mac 2-5-0
    Bagley 1-2-0
    Park Christian 1-2-0
    Lake Park-Audubon 1-3-0
    Mahnomen 0-0-0
    Climax/Fisher 0-6-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499