Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Park Center High School        (28-1-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
10 Khari Broadway G 12
11 Tommy Chatman G 12
12 Josh Lewis G 11
20 Emmanuel Tamba G 12
21 Kai Frobenius G 10
22 Anthony Clay-Traczyk G 10
23 Detavious Frierson F 11
24 David Ijadimbola G 11
30 Joe Doito G 11
31 Jalen Cook G 10
32 Dawson Rudolph F 10
34 Josh Brown G 11
40 JJ Ware F 8
41 CJ O'Hara F 8
42 Dain Dainja F 11
44 Braeden Carrington G 9
45 Jimmy Ware G 10
53 James Parker C 10
Schedule
Maple Grove 48 - 73 L
Lakeville North 71 - 47 W
East Ridge 61 - 59 W
12/1/2018Prior Lake 66 - 64 W
12/4/2018St. Louis Park 85 - 72 W
12/8/2018Eden Prairie 49 - 46 W
12/14/2018Edina 66 - 61 W
12/18/2018Maple Grove 76 - 63 W
12/20/2018Osseo 64 - 42 W
12/28/2018St. Paul Central 71 - 66 W
12/29/2018Robbinsdale Cooper 93 - 61 W
1/4/2019Centennial 80 - 53 W
1/8/2019Robbinsdale Armstrong 56 - 62 L
1/10/2019Totino-Grace 61 - 38 W
1/15/2019Irondale 65 - 63 W
1/16/2019Wayzata 72 - 64 W
1/18/2019Spring Lake Park 75 - 48 W
1/22/2019Blaine 82 - 53 W
1/25/2019Osseo 60 - 59 W
1/31/2019Champlin Park 71 - 54 W
2/2/2019Totino-Grace 75 - 63 W
2/5/2019Coon Rapids 80 - 70 W
2/13/2019Robbinsdale Armstrong 55 - 46 W
2/15/2019Irondale 88 - 60 W
2/21/2019Elk River 94 - 68 W
2/22/2019Spring Lake Park 62 - 61 W
2/23/2019Maple Grove 65 - 58 W
2/26/2019Andover 72 - 63 W
(OT)
3/1/2019Anoka 99 - 54 W
3/6/2019Irondale 95 - 50 W
3/12/2019Osseo 61 - 52 W
3/15/2019Champlin Park 57 - 55 W
(3OT)
11/30/2019Cretin-Derham Hall 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
James Ware
coachjamesware@gmail.com
612-865-9005
Assistant Coach:
Joe Bueckers
Lernell James
Shaye Fields
Student Manager:
Allen Ikobe
Amir Madyun

State Tournament
March 20-23, 2019
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 5AAAA Tournament
    2020
    Quarterfinals - March 4
    Semis - March 10 5/7pm
    Finals - March 13 7pm

    High Seed

    Coon Rapids HS

    Rogers HS
  •  
  • Brackets

    Northwest Suburban Standings
    Park Center 18-1-0
    Champlin Park 16-2-0
    Robbinsdale Armstrong 12-6-0
    Maple Grove 10-3-0
    Spring Lake Park 9-10-0
    Osseo 8-4-0
    Anoka 7-11-0
    Blaine 4-5-0
    Coon Rapids 4-14-0
    Elk River 3-5-0
    Irondale 3-6-0
    Totino-Grace 2-9-0
    Andover 1-4-0
    Centennial 1-6-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499