Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Elk River High School        (10-15-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
3 Brock Burdine G 12
12 Carter Behne G 11
15 Peyton Mielke G 11
21 Connor Wyse G 11
23 Dylan Fruth G 12
24 Alex Eng C 11
30 Devon Roberts G 12
32 Michael Jarmoluk F 12
33 Liam Carr G 11
34 AJ Khaochonethan G 11
35 Isaac Hultberg F 11
40 Brandon Melchior C 9
41 Michael Johnson F 12
44 Sam Erickson F 11
45 Anders Johnson F 11
50 Aric Lindgren F 11
52 Paul Schmitz F 11
53 Adam Hauge C 11
Schedule
12/4/2018St. Michael-Albertville H.S.0 - 0
12/11/2018Tartan 46 - 68 L
12/13/2018Buffalo 63 - 77 L
12/18/2018Andover 61 - 46 W
12/20/2018Totino-Grace 59 - 70 L
12/21/2018Rogers 59 - 51 W
12/28/2018Brainerd 48 - 76 L
1/4/2019Coon Rapids 78 - 68 W
1/8/2019Blaine 37 - 60 L
1/10/2019Centennial 55 - 65 L
1/15/2019Champlin Park 41 - 76 L
1/18/2019Anoka 73 - 81 L
1/25/2019Coon Rapids 74 - 77 L
(OT)
1/26/2019Moorhead 55 - 79 L
2/1/2019Blaine 52 - 82 L
2/5/2019Champlin Park 51 - 86 L
2/8/2019Spring Lake Park 61 - 78 L
2/9/2019St. Cloud Tech 71 - 53 W
2/13/2019Anoka 77 - 71 W
2/15/2019Centennial 74 - 76 L
2/21/2019Park Center 68 - 94 L
2/22/2019Maple Grove 52 - 58 L
2/26/2019Irondale 66 - 83 L
2/27/2019Osseo 0 - 0
2/27/2019Andover 0 - 0
3/1/2019Osseo 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Randy Klasen
randy.klasen@isd728.org
(763) 241-3400 ext. 2174
Assistant Coach:
Aaron Osterman
Brian Thompson
Eric Ostmoe, Brian Gilbertson
Student Manager:
Madeline Klein
Mag-Berryl Ndefua, Morgan Cain

State Tournament
March 20-23, 2019
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 8AAAA Tournament
    Saturday - February 29,
    2020
    Seeding- coaches vote

    Tuesday - March 3, 2020 -
    QF

    Saturday - March 7, 2020
    - SF

    Thursday - March 14,
    2020 - Final


    7 pm - Tuesday QF @ High Seed

    2 - 3:45 pm - Saturday, @ SCSU

    7 pm - Thursday Finals @ Neutral Site
  •  
  • Brackets

    Northwest Suburban Standings
    Park Center 18-1-0
    Champlin Park 16-2-0
    Robbinsdale Armstrong 12-6-0
    Maple Grove 10-3-0
    Spring Lake Park 9-10-0
    Osseo 8-4-0
    Anoka 7-11-0
    Blaine 4-5-0
    Coon Rapids 4-14-0
    Elk River 3-5-0
    Irondale 3-6-0
    Totino-Grace 2-9-0
    Andover 1-4-0
    Centennial 1-6-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499