Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Lakeville North High School        (18-11-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Michaela Juaire G 9
2 Mikki Naatjes G 10
3 Ashleigh Fossey G 10
4 Mara Westerman G 8
5 Brooke Quam G 9
10 Morgan Robison G 11
13 Abby Ruhland G 9
14 Sarah Kuma G 11
15 Lauren Jensen G 11
20 Analiese Tschida G 12
23 Megan Schwieters G 10
25 Audrey Stark G 11
30 Ellen Glomstad F 10
32 Sophia Kelly G 11
33 Geneva Mattis G 11
40 Sophie Camilli G 11
41 Evelyn Jones C 11
42 Taylor McNulty F 12
Schedule
Hopkins -
Maple Grove -
11/27/2018Hopkins 41 - 83 L
12/1/2018St. Michael-Albertville H.S.53 - 74 L
12/4/2018Woodbury 76 - 57 W
12/6/2018Centennial 83 - 81 W
12/11/2018Farmington 47 - 61 L
12/13/2018Lakeville South 56 - 55 W
12/17/2018Minnetonka 63 - 56 W
12/19/2018Eastview 56 - 55 W
12/27/2018Park Center 48 - 77 L
12/28/2018Cretin-Derham Hall 79 - 68 W
1/3/2019Eagan 54 - 36 W
1/8/2019Burnsville 90 - 74 W
1/10/2019Apple Valley 55 - 79 L
1/15/2019Shakopee 51 - 56 L
1/18/2019Rosemount 52 - 47 W
1/22/2019Prior Lake 83 - 76 W
1/25/2019Lakeville South 84 - 70 W
2/1/2019Eastview 53 - 61 L
2/2/2019Wayzata 48 - 78 L
2/5/2019Burnsville 74 - 70 W
2/8/2019Eagan 71 - 52 W
2/12/2019Shakopee 48 - 55 L
2/16/2019Rosemount 69 - 73 L
2/19/2019Apple Valley 84 - 74 W
2/20/2019Farmington 60 - 80 L
2/22/2019Prior Lake 68 - 63 W
2/27/2019Owatonna 83 - 46 W
(Sections)
3/2/2019Rochester John Marshall77 - 56 W
(Sections)
3/8/2019Farmington 37 - 35 W
(Sections)
3/13/2019Hopkins 46 - 68 L

Full Schedule
Head Coach:
Shelly Clemons
Shelly.Clemons@isd194.org
952-210-1757
Assistant Coach:
Angie Craven
Jake Kuppe
Jess Johnson
Student Manager:
Anna Stevenson
Sydney Gebhard

State Tournament
March 13-16, 2019
Williams Arena, Maturi Pavilion & Concordia
  •  
  • Brackets

    Section 1AAAA Tournament
    Feb. 26, 2020
    Feb. 29, 2020
    March 6, 2020

    High Seed
    High Seed
    Civic Center Arena
  •  
  • Brackets

    South Suburban Standings
    Eastview 14-4-0
    Shakopee 11-6-0
    Lakeville North 11-7-0
    Farmington 8-1-0
    Lakeville South 5-11-0
    Rosemount 4-8-0
    Apple Valley 2-2-0
    Prior Lake 0-0-0
    Burnsville 0-2-0
    Eagan 0-18-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499