Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Minneota High School        (24-3-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
5 Jared Josephson G 12
11 Thomas Hennen F 12
13 Logan Sussner F 11
15 Jacob Hennen G 10
21 Joseph Rybinski F 10
23 Alex Saltzer G 11
25 Riley Buysse G 11
31 Grady Moorse G 11
33 Jacob Citterman C 10
41 Braeden Panka F 10
43 Nolan Boerboom F 11
45 Mitchell Rost F 12
51 Nick Hernandez C 12
Schedule
12/3/2018Edgerton 87 - 32 W
12/7/2018Tracy-Milroy-Balaton 82 - 54 W
12/10/2018Lakeview 88 - 40 W
12/11/2018Yellow Medicine East H.S.78 - 39 W
12/18/2018Russell-Tyler-Ruthton 74 - 53 W
12/20/2018Canby 69 - 43 W
12/21/2018Westbrook-Walnut Grove 71 - 62 W
12/22/2018Lakeview 85 - 70 W
12/28/2018Springfield 78 - 75 W
1/3/2019Fulda 96 - 49 W
1/4/2019Renville County West 90 - 61 W
1/8/2019Central Minnesota Christian84 - 64 W
1/11/2019Dawson-Boyd 75 - 55 W
1/18/2019Jackson County Central 78 - 69 W
1/21/2019Wabasso 85 - 47 W
1/22/2019Lac qui Parle Valley 82 - 45 W
1/24/2019Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S.79 - 56 W
1/31/2019MACCRAY 87 - 83 W
2/8/2019Yellow Medicine East H.S.55 - 57 L
2/11/2019Adrian 90 - 44 W
2/12/2019Lakeview 89 - 59 W
2/15/2019Russell-Tyler-Ruthton 75 - 71 W
2/19/2019Canby 79 - 51 W
2/22/2019Tracy-Milroy-Balaton 86 - 45 W
2/25/2019Lac qui Parle Valley 72 - 74 L
(Conf Champ)
3/2/2019Lakeview 74 - 32 W
(Sub-Sect Qtr)
3/7/2019Dawson-Boyd 73 - 82 L
(Sub-Sect Semi)

Full Schedule
Head Coach:
Dave Busselman
tbusselman@yahoo.com
507-872-6122
Assistant Coach:
Mike Hennen
Mitchel VanWesten
Student Manager:
Hannah Brewers, Max Rost, Anthony Rybinski
Jackson Jeremiason

State Tournament
March 20-23, 2019
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 3A Tournament
    Feb 28, 2019 (Pigtails)
    March 2, 2019
    March 7, 2019
    March 9, 2019
    March 14 ,2019
    High Seed
    MONTEVIDEO/WGTN
    SMSU/WGTN
    SMSU (6:00 PM)
    SMSU (8:00 PM)
  •  
  • Brackets

    Camden Standings
    Minneota 15-1-0
    Russell-Tyler-Ruthton 12-3-0
    Lakeview 11-5-0
    Lac qui Parle Valley 10-6-0
    Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S. 9-6-0
    Central Minnesota Christian 8-8-0
    Renville County West 4-4-0
    Dawson-Boyd 3-5-0
    Canby 3-10-0
    MACCRAY 2-9-0
    Yellow Medicine East H.S. 2-10-0
    Tracy-Milroy-Balaton 1-6-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499