Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
B O L D High School        (21-3-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Drew Sagedahl G 10
2 Gavin Vosika G 11
3 Blake Plass F 11
4 Jordan Sagedahl G 11
5 Trenton Ziesmer G 11
10 Kaleb Sing F 11
11 Andrew Sheehan F 11
12 Carter Henry F 12
13 Mathew Moorse G 11
15 Dawson Vosika F 12
21 Nathan Frank G 11
22 Tony Mack G 12
23 Max Marks G 9
24 Joey McMath G 11
31 Avery Herdina F 10
32 Braeden Tersteeg G 10
Schedule
11/30/2018Yellow Medicine East H.S.74 - 38 W
12/4/2018Redwood Valley 81 - 59 W
12/7/2018Morris Area/Chokio-Alberta79 - 61 W
12/8/2018Nicollet 86 - 55 W
12/14/2018Renville County West 84 - 65 W
12/18/2018Melrose Area 66 - 44 W
12/20/2018Atwater-Cosmos-Grove City H.S.112 - 82 W
12/28/2018MACCRAY 86 - 61 W
12/29/2018Central Minnesota Christian87 - 45 W
1/3/2019Benson 77 - 62 W
1/7/2019Mayer Lutheran 75 - 56 W
1/8/2019Montevideo 71 - 37 W
1/10/2019Sauk Centre 74 - 57 W
1/12/2019North Woods 77 - 57 W
1/15/2019Minnewaska Area H.S.60 - 30 W
1/17/2019Morris Area/Chokio-Alberta61 - 55 W
1/25/2019Benson 88 - 35 W
1/31/2019Melrose Area 65 - 73 L
2/5/2019Atwater-Cosmos-Grove City H.S.91 - 72 W
2/16/2019Cedar Mountain 60 - 63 L
2/18/2019Sauk Centre 75 - 63 W
2/19/2019New Ulm Cathedral 78 - 73 W
2/22/2019Minnewaska Area H.S.50 - 65 L
2/26/2019Montevideo 91 - 49 W
3/4/2019Sleepy Eye0 - 0
3/7/2019New Ulm Cathedral 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Jake Brustuen
jjbrustuen@gmail.com
320-522-1287
Assistant Coach:
Bret Neubauer
Corey Buchtel
Daren Sagedahl

State Tournament
March 20-23, 2019
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 2A Tournament
    Feb 28, 2019
    March 4, 2019
    March 7, 2019

    March 11, 2019
    March 15, 2019
    (see bracket or Region 2A winter calendar for all dates and sites)


    High Seeds
    High Seeds
    LCWM (S) St Peter (N)
    Gust Adol -St Peter
    MN State - Mankato

  •  
  • Brackets

    West Central Standings
    B O L D 12-2-0
    Melrose Area 9-1-0
    Morris Area/Chokio-Alberta 8-5-0
    Sauk Centre 4-4-0
    Atwater-Cosmos-Grove City H.S. 4-10-0
    Benson 3-11-0
    Minnewaska Area H.S. 2-0-0
    Montevideo 1-8-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499