Skip to main content

Section Football 2020

Section Football Header

Section tournament managers continue to schedule tournaments using new formats that work to ensure the safety of participants and meet requirements of MDH and MDE. 

Tournament information posted here will be updated as those plans are finalized.


 

9-Man Football Section Information

9-Man Section 1 Champion - Lanesboro

November 20, 2020
Final: 7 p.m. @ Grand Meadow High School


9-Man Section 2 Champion - Renville County West

November 20, 2020
Final: 7 p.m. @ Renville County West


9-Man Section 3 Champion - Hills-Beaver Creek

November 20, 2020
Final: 6 p.m. @ Hills-Beaver Creek High School


9-Man Section 4 Champion - Hancock

November 20, 2020

Semifinals: High Seed


9-Man Section 5

November 27, 2020
Final: 4:45 p.m. @ Esko Sports Complex 


9-Man Section 6

November 21, 2020

Semifinals: High Seed


9-Man Section 7

November 20, 2020

Semifinals: High Seed


9-Man Section 8

November 20, 2020

Semifinals: High Seed

Class A Football Section Information

1A Champion - Blooming Prairie

November 20, 2020
Final: 7 p.m. @ Blooming Prairie High School


2A Champion - Gibbon-Fairfax-Winthrop

November 20, 2020

Final: 6 p.m. @ G-F-W High School, Winthrop


3A Champion - Wabasso

November 20, 2020
Final: 6 p.m. @ Murray County Central High School, Slayton


4A

November 20, 2020

Semifinals: High Seed


5A Champion - Minneota

November 20, 2020
Final: 6 p.m. @ Minneota High School


6A Champion - Breckenridge

November 20, 2020

Final: 5 p.m. @ Cowboy Field, Breckenridge


7A

November 20, 2020

Semifinals: High Seed
 


8A

Final: Cancelled

Class AA Football Section Information

1AA Champion - Chatfield

 


2AA Champion - Blue Earth Area

November 20, 2020
Final: 7 p.m. @ Blue Earth Area High School


3AA Champion - Redwood Valley

November 20, 2020
Final: 6 p.m. @ Redwood Valley High School, Redwood Falls


4AA Champion - Minneapolis North Community

November 20, 2020
Final: 3 p.m. @ St. Thomas Academy, Mendota Heights


5AA Champion - Morris Area/Chokio-Alberta

November 20, 2020
Final: 5 p.m. @ Big Cat Stadium, Morris


6AA

November 20, 2020

Semifinals @ High Seed
 


7AA Champion - Crosby-Ironton

November 20, 2020
Final: 3 p.m. @ Proctor High School


8AA

November 20, 2020

Semifinals: High Seed

Class AAA Football Section Information

1AAA Champion - Waseca

November 20, 2020
Final: 6 p.m. @ Waseca High School


2AAA Champion - Litchfield

November 20, 2020
Final: 5 p.m. @ Litchfield High School


3AAA Champion - Luverne

November 20, 2020
Final: 7 p.m. @ Luverne High School


4AAA Champion - Cannon Falls

November 20, 2020
Final: 7 p.m. @ John Burch Field, Cannon Falls


5AAA Champion - Annandale

November 20, 2020
Final: 5 p.m. @ Rockford High School


6AAA Champion - Albany

November 20, 2020
Final: 6 p.m. @ Albany High School


7AAA

November 20, 2020

Semifinals: High Seed


8AAA

November 20, 2020

Semifinals: High Seed

Class AAAA Football Section Information

1AAAA Champion - Kasson-Mantorville

Final: November 17, 2020 

7 p.m. @ Kasson-Mantorville High School


2AAAA

November 20, 2020

Semifinals: High Seed
 


3AAAA

November 20, 2020

Semifinals: High Seed


4AAAA Champion - Fridley

November 20, 2020
Final: 6 p.m. @ Fridley High School


5AAAA Champion - Academy of Holy Angels

November 20, 2020
Final: 5:30 p.m. @ Orono High School


6AAAA Champion - Becker

November 20, 2020

 


7AAAA

November 19, 2020

Semifinals: High Seed


8AAAA Champion - Rocori

November 20, 2020
Final: 5 p.m. @ Rocori High School, Cold Spring

Class AAAAA Football Section Information

1AAAAA Champion - Owatonna

Final: November 17, 2020

7 p.m. @ Owatonna High School


2AAAAA

November 20, 2020

Semifinals: High Seed


3AAAAA Champion - St. Thomas Academy

November 20, 2020
Final: 7 p.m. @ High Seed


4AAAAA

November 20, 2020

Semifinals: High Seed


5AAAAA

November 20, 2020

Semifinals: High Seed


6AAAAA Champion - Rogers

November 20, 2020
Final: 5 p.m. @ Rogers High School


7AAAAA Champion - Andover

November 19, 2020

Semifinals: High Seed


8AAAAA

November 20, 2020

Semifinals: High Seed

Class AAAAAA Football Section Information

AAAAAA Champions: Blaine, Lakeville South, Eden Prairie, Centennial, Rosemount & Shakopee

November 19 & 20, 2020

Finals: High Seed


Instructions for Printing Brackets

Decrease browser zoom to 80 or 90 percent and print from browser view.

*Please note: brackets display best online.