Skip to main content

Section Girls Tennis 2020

Section Tennis Graphic

Section tournament managers continue to schedule tournaments using new formats that work to ensure the safety of participants and meet requirements of MDH and MDE. 

Tournament information posted here will be updated as those plans are finalized.


 

Class A Girls Tennis Section Information


Section 1A Champion - Rochester Lourdes

October 6, 8, 13, 2020

Quarterfinals and Semifinals: High Seed
Finals: The Outdoor Tennis Center, Kutzky Park, Rochester


Section 2A Champion - Litchfield

October 5, 8, 13, 2020

Quarterfinals: High Seed
Semifinals and Finals: High Seed


Section 3A Champion - Blue Earth Area

October 5, 8, 13, 2020

Quarterfinals: High Seed
Semifinals and Finals: High Seed


Section 4A Champion - The Blake School, Minneapolis

October 6, 8, 12, 2020

Quarterfinals: High Seed
Semifinals and Finals: High Seed


Section 5A Champion - New London-Spicer

October 5, 7, 13, 2020

Quarterfinals: High Seed
Semifinals and Finals: High Seed


Section 6A Champion - Osakis

October 8, 13, 2020

Quarterfinals: High Seed
Semifinals and Finals: Fargo Courts Plus


Section 7A Champion - Pequot Lakes

October 5, 8, 12, 2020

Quarterfinals: High Seed
Semifinals and Finals: High Seed


Section 8A Champion - Thief River Falls

October 5, 8, 13, 2020

Quarterfinals: High Seed
Semifinals and Finals: High Seed


 

Class AA Girls Tennis Section Information


Section 1AA Champion - Rochester Mayo

October 6, 8, 12, 14, 2020

Quarterfinals: High Seed
Semifinals and Finals: High Seed & TBD


Section 2AA Champion - Minnetonka

October 6, 8, 13, 2020

Quarterfinals: High Seed
Semifinals and Finals: Gustavus Adolphus College, St. Peter


Section 3AA Champion - Simley, Inver Grove Heights

October 5, 7, 12, 13, 2020

Quarterfinals: High Seed
Semifinals and Finals: High Seed


Section 4AA Champion - Mounds View

October 5, 6, 7, 12, 14, 2020

Quarterfinals: High Seed
Semifinals and Finals: High Seed


Section 5AA Champion - Wayzata

October 5, 7, 12, 14, 2020

Quarterfinals: High Seed
Semifinals and Finals: High Seed


Section 6AA Champion - Edina

October 6, 8, 13, 14, 2020

Quarterfinals: High Seed
Semifinals and Finals: High Seed & 98th Street Lifetime, Bloomington


Section 7AA Champion - Duluth East

October 5, 8, 12, 14, 2020

Quarterfinals and Semifinals: High Seed
Finals: Longview Tennis Club, Duluth


Section 8AA Champion - Bemidji

October 6, 8, 13, 15, 2020

Quarterfinals: High Seed
Semifinals and Finals: High Seed