Skip to main content

Competitive Sections

List View

Section
Classes
(2)
Campbell-Tintah High School
Admin Region: 6A
Hendricks High School
Admin Region: 3A
Section 1
Class A Track and Field, Boys
(28)
Bethlehem Academy
Admin Region: 1A
Blooming Prairie High School
Admin Region: 1A

Caledonia/Spring Grove - Track and Field, Boys

Host: Caledonia High School
  • Spring Grove High School
Admin Region: 1A

Cannon Falls - Track and Field, Boys

Host: Cannon Falls High School
  • Randolph High School
Admin Region: 1A
Chatfield High School
Admin Region: 1A
Cotter High School
Admin Region: 1A
Dover-Eyota High School
Admin Region: 1A

GMLOKS Bulldogs - Track and Field, Boys

Host: Grand Meadow High School
  • Kingsland High School
  • LeRoy-Ostrander High School
  • Southland High School
Admin Region: 1A

RACE Jaguars

Host: Hagstrom Home School - Rochester
  • City View Academy (Young) Home School
  • Friess Home School
  • Hoffman Home School
  • Ruelle Home School
  • Soldiers Field (Sackett) Home School
  • Summit Christian Academy (Goetz) Home School - Rochester
Admin Region: 1A
Hayfield High School
Admin Region: 1A
Kenyon-Wanamingo High School
Admin Region: 1A
La Crescent- Hokah High School
Admin Region: 1A
Lake City High School
Admin Region: 1A

L-FC-MC - Track and Field, Boys

Host: Lanesboro High School
  • Mabel-Canton High School
  • Fillmore Central High School
Admin Region: 1A
Lewiston-Altura High School
Admin Region: 1A

Lyle-Pacelli - Track and Field, Boys

Host: Lyle High School
  • Pacelli High School
Admin Region: 1A
Medford High School
Admin Region: 1A
Minnesota State Academy for the Deaf
Admin Region: 1A
Pine Island High School
Admin Region: 1A
Plainview-Elgin-Millville High School
Admin Region: 1A
Rochester Lourdes High School
Admin Region: 1A

Rushford-Peterson/Houston - Track and Field, Boys

Host: Rushford-Peterson High School
  • Houston High School
Admin Region: 1A
Schaeffer Academy
Admin Region: 1A
St. Charles High School
Admin Region: 1A
Stewartville High School
Admin Region: 1AA
Triton High School
Admin Region: 1A
Wabasha-Kellogg High School
Admin Region: 1A
Zumbrota-Mazeppa High School
Admin Region: 1A
Class AA Track and Field, Boys
(17)
Albert Lea High School
Admin Region: 1AA
Austin High School
Admin Region: 1AA
Byron High School
Admin Region: 1AA
Faribault High School
Admin Region: 1AA
Farmington High School
Admin Region: 1AA
Hastings High School
Admin Region: 1AA
Kasson-Mantorville High School
Admin Region: 1AA
Lakeville North High School
Admin Region: 1AA
Lakeville South High School
Admin Region: 1AA
Northfield High School
Admin Region: 1AA
Owatonna High School
Admin Region: 1AA
Red Wing High School
Admin Region: 1AA
Rochester Century High School
Admin Region: 1AA
Rochester John Marshall
Admin Region: 1AA
Rochester Mayo High School
Admin Region: 1AA
Rosemount High School
Admin Region: 3AA
Winona High School
Admin Region: 1AA
Section 2
Class A Track and Field, Boys
(28)
Belle Plaine High School
Admin Region: 2A
Blue Earth Area High School
Admin Region: 2A
Fairmont High School
Admin Region: 2A
GFW High School
Admin Region: 2A
Glencoe-Silver Lake High School
Admin Region: 2A
Holy Family Catholic High School
Admin Region: 5A
Janesville-Waldorf-Pemberton H.S.
Admin Region: 2A

LCWM-Nicollet - Track and Field, Boys

Host: Lake Crystal Wellcome Memorial
  • Nicollet High School
Admin Region: 2A
Lester Prairie High School
Admin Region: 5A

LeSueur-Henderson H.S. - Track and Field, Boys

Host: LeSueur-Henderson High School
  • Minnesota New Country School
Admin Region: 2A

Mankato Loyola/Cleveland - Track and Field, Boys

Host: Mankato Loyola High School
  • Cleveland High School
Admin Region: 2A
Martin County West High School
Admin Region: 2A
Mayer Lutheran High School
Admin Region: 5A

Minnesota Valley Lutheran

Host: Minnesota Valley Lutheran
  • New Ulm Cathedral High School
Admin Region: 2A
New Century Academy
Admin Region: 5A
New Richland-H-E-G H.S.
Admin Region: 2A
Central Public Schools
Admin Region: 2A
Sibley East High School
Admin Region: 2A

River Valley Wildcats

Host: Sleepy Eye High School
  • Sleepy Eye Saint Mary's High School
  • Cedar Mountain High School
  • Springfield High School
Admin Region: 2A
Southwest Christian
Admin Region: 4A

St. Clair/Immanuel Lutheran - Track and Field, Boys

Host: St. Clair High School
  • Immanuel Lutheran H.S.
Admin Region: 2A

Saint James Area - Track and Field, Boys

Host: St. James High School
  • Butterfield-Odin
Admin Region: 2A
Tri-City United High School
Admin Region: 2A

M/T/GHEC/MLJayhawks - Track and Field, Boys

Host: Truman High School
  • Martin Luther High School
  • Madelia High School
  • Granada-Huntley-East Chain H.S.
Admin Region: 2A

USC - Track and Field, Boys

Host: United South Central High School
  • Alden-Conger High School
Admin Region: 2A
Watertown-Mayer High School
Admin Region: 5A
Waterville-Elysian-Morristown H.S.
Admin Region: 2A
Maple River High School
Admin Region: 2A
Class AA Track and Field, Boys
(18)
Buffalo High School
Admin Region: 8AA
Chanhassen High School
Admin Region: 2AA
Chaska High School
Admin Region: 2AA
Dassel-Cokato High School
Admin Region: 5A
Delano High School
Admin Region: 2AA
Hutchinson High School
Admin Region: 2AA
Jordan High School
Admin Region: 2AA
Mankato East High School
Admin Region: 2AA
Mankato West High School
Admin Region: 2AA
Marshall High School
Admin Region: 2AA
Mound Westonka High School
Admin Region: 2AA
New Prague High School
Admin Region: 2AA
New Ulm High School
Admin Region: 2A
Shakopee High School
Admin Region: 2AA
St. Peter High School
Admin Region: 2AA
Waconia High School
Admin Region: 2AA
Waseca High School
Admin Region: 2A
Worthington High School
Admin Region: 2AA
Section 3
Class A Track and Field, Boys
(26)

Adrian/Ellsworth - Track and Field, Boys

Host: Adrian High School
  • Ellsworth High School
Admin Region: 3A
Atwater-Cosmos-Grove City H.S.
Admin Region: 5A

BOLD / BLH - Track and Field, Boys

Host: B O L D High School
  • Buffalo Lake-Hector-Stewart High School
Admin Region: 3A

Benson/KMS - Track and Field, Boys

Host: Benson High School
  • Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S.
Admin Region: 3A

Canby/Minneota - Track and Field, Boys

Host: Canby High School
  • Minneota High School
Admin Region: 3A

Central MN Christian/Community Christian

Host: Central Minnesota Christian
  • Community Christian High School
Admin Region: 3A

Heron Lake-Okabena / Fulda Coyotes - Track and Field, Boys

Host: Heron Lake-Okabena
  • Fulda High School
Admin Region: 3A
Hills-Beaver Creek High School
Admin Region: 3A
Jackson County Central High School
Admin Region: 3A

Lac Qui Parle Vall/Daw-B - Track and Field, Boys

Host: Lac qui Parle Valley High School
  • Dawson-Boyd High School
Admin Region: 3A
Lakeview High School
Admin Region: 3A
Luverne High School
Admin Region: 3A

MACCRAY/RCW - Track and Field, Boys

Host: MACCRAY High School
  • Renville County West High School
Admin Region: 3A
Montevideo High School
Admin Region: 3A

Mt. Lake Area - Comfrey - Track and Field, Boys

Host: Mountain Lake High School
  • Comfrey High School
  • Red Rock Central High School
  • Mt. Lake Christian High School
Admin Region: 2A
Murray County Central High School
Admin Region: 3A
Ortonville High School
Admin Region: 3A
Pipestone Area High School
Admin Region: 3A
Redwood Valley High School
Admin Region: 3A
Russell-Tyler-Ruthton High School
Admin Region: 3A

SWMCH-EHS - Track and Field, Boys

Host: Southwest Minnesota Christian
  • Edgerton High School
Admin Region: 3A
Tracy-Milroy-Balaton High School
Admin Region: 3A
Wabasso High School
Admin Region: 3A

Westbrook-WG/Red RockC - Track and Field, Boys

Host: Westbrook-Walnut Grove High School
  • Red Rock Central High School
Admin Region: 3A
Windom Area High School
Admin Region: 3A
Yellow Medicine East H.S.
Admin Region: 3A
Class AA Track and Field, Boys
(16)
Academy of Holy Angels
Admin Region: 3AA
Apple Valley High School
Admin Region: 3AA
Bloomington Jefferson High School
Admin Region: 3AA
Bloomington Kennedy High School
Admin Region: 3AA
Burnsville High School
Admin Region: 3AA
Eagan High School
Admin Region: 3AA
East Ridge High School
Admin Region: 4AA
Eastview High School
Admin Region: 3AA
Two Rivers High School
Admin Region: 3AA
Park High School
Admin Region: 3AA
Prior Lake High School
Admin Region: 3AA
Richfield High School
Admin Region: 3AA
Simley High School
Admin Region: 3AA
South Saint Paul High School
Admin Region: 3AA
St. Thomas Academy
Admin Region: 3AA
Woodbury High School
Admin Region: 4AA
Section 4
Class A Track and Field, Boys
(24)
Avail Academy
Admin Region: 4A
Blake
Admin Region: 4A
Breck School
Admin Region: 4A
Brooklyn Center High School
Admin Region: 4A
Chesterton Academy of the Twin Cities
Admin Region: 4A
Christ's Household of Faith
Admin Region: 4A
Concordia Academy
Admin Region: 4A

Cristo Rey Jesuit

Host: Cristo Rey Jesuit High School
  • Hiawatha Collegiate High School
Admin Region: 4A
Eagle Ridge Academy
Admin Region: 4A
Liberty Classical Academy
Admin Region: 4A
Math & Science Academy
Admin Region: 4A
Minneapolis North Community H.S.
Admin Region: 4A

Minnehaha Academy - Track and Field, Boys

Host: Minnehaha Academy
  • Hope Academy
Admin Region: 4A

Mounds Park Academy - Track and Field, Boys

Host: Mounds Park Academy
  • Gentry Academy
Admin Region: 4A
New Life Academy of Woodbury
Admin Region: 4A
Nova Classical Academy
Admin Region: 4A

Providence Academy - Track and Field, Boys

Host: Providence Academy
  • Maranatha Christian Academy
  • Heritage Christian Academy
  • RiverTree School
Admin Region: 4A
St. Agnes High School
Admin Region: 4A
St. Croix Lutheran Academy
Admin Region: 4A
St. Croix Preparatory Academy
Admin Region: 4A
St. Paul Academy and Summit School
Admin Region: 4A
Trinity School at River Ridge
Admin Region: 4A

Twin Cities Academy/ Great River Tigers

Host: Twin Cities Academy High School
  • Great River School
Admin Region: 4A
West Lutheran High School
Admin Region: 4A
Class AA Track and Field, Boys
(16)
Cretin-Derham Hall High School
Admin Region: 4AA
Hill-Murray School
Admin Region: 4AA
Mahtomedi High School
Admin Region: 4AA
Minneapolis Roosevelt High School
Admin Region: 6AA
North High School-St. Paul
Admin Region: 4AA
Roseville Area High School
Admin Region: 4AA
St. Paul Central High School
Admin Region: 4AA
St. Paul Como Park H.S.
Admin Region: 4AA
St. Paul Harding High School
Admin Region: 4AA
St. Paul Highland Park
Admin Region: 4AA

St Paul Humboldt/Open World Learning - Track and Field, Boys

Host: St. Paul Humboldt High School
  • Open World Learning
Admin Region: 4A
St. Paul Johnson High School
Admin Region: 4AA
St. Paul Washington Technology Magnet
Admin Region: 4AA
Stillwater Area High School
Admin Region: 4AA
Tartan High School
Admin Region: 4AA
White Bear Lake Area High School
Admin Region: 4AA
Section 5
Class A Track and Field, Boys
(29)
Albany High School
Admin Region: 5A
Annandale High School
Admin Region: 5A
Braham High School
Admin Region: 5A
East Central High School
Admin Region: 5A

Eden Valley-W/Kimball - Track and Field, Boys

Host: Eden Valley-Watkins High School
  • Kimball Area High School
Admin Region: 5A

Northwest Nighthawks

Host: Fieldhaven Academy Home School
  • Hidden Meadow Academy Home School
  • BAM Academy Home School
  • Glenwood Academy Home School
  • Hutchinson Home School
  • St. Michael Academy Home School
  • Excalibur Home School
  • Winters Academy Home School
  • St. Jude Academy Home School
Admin Region: 4A
Hinckley-Finlayson High School
Admin Region: 5A
Holdingford High School
Admin Region: 5A

Howard Lake-Waverly-Winsted Lakers - Track and Field, Boys

Host: Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.
  • Holy Trinity High School
Admin Region: 5A
Legacy Christian Academy
Admin Region: 4A
Litchfield High School
Admin Region: 5A
Maple Lake High School
Admin Region: 5A
Milaca High School
Admin Region: 5A
New London-Spicer High School
Admin Region: 5A

NLA / LILA - Track and Field, Boys

Host: North Lakes Academy
  • Lakes International Language Academy
Admin Region: 4A
Ogilvie High School
Admin Region: 5A
PACT Charter School
Admin Region: 5A
Parnassus Preparatory School
Admin Region: 4A
Paynesville Area High School
Admin Region: 5A
Pierz High School
Admin Region: 5A
Pine City High School
Admin Region: 5A
Rockford High School
Admin Region: 5A
Royalton High School
Admin Region: 5A
Rush City High School
Admin Region: 5A
Spectrum High School
Admin Region: 5A
St. Cloud Cathedral High School
Admin Region: 5A
St. Cloud Christian School
Admin Region: 5A
St. John's Prep
Admin Region: 5A
Mora High School
Admin Region: 5A
Class AA Track and Field, Boys
(16)
Anoka High School
Admin Region: 5AA
Blaine High School
Admin Region: 5AA
Centennial High School
Admin Region: 5AA
Champlin Park High School
Admin Region: 5AA
Columbia Heights High School
Admin Region: 5AA
Coon Rapids High School
Admin Region: 5AA
Fridley High School
Admin Region: 5AA
Irondale High School
Admin Region: 5AA
Maple Grove High School
Admin Region: 5AA
Mounds View High School
Admin Region: 5AA
Osseo High School
Admin Region: 5AA
Park Center High School
Admin Region: 5AA
Rogers High School
Admin Region: 5AA

Spring Lake Park-St. Anthony Village - Track and Field, Boys

Host: Spring Lake Park High School
  • St. Anthony Village High School
Admin Region: 5AA
St. Michael-Albertville H.S.
Admin Region: 5AA
Totino-Grace High School
Admin Region: 5AA
Section 6
Class A Track and Field, Boys
(27)

A.B.E. Track - Track and Field, Boys

Host: Ashby High School
  • Brandon-Evansville High School
Admin Region: 6A
Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.
Admin Region: 5A
Breckenridge High School
Admin Region: 6A
Browerville High School
Admin Region: 6A
Clinton-Graceville-Beardsley H.S.
Admin Region: 6A
Hancock High School
Admin Region: 6A

Ottertail Central Bulldogs - Track and Field, Boys

Host: Henning High School
  • Battle Lake High School
  • Underwood High School
Admin Region: 6A
Hillcrest Lutheran Academy
Admin Region: 6A
Long Prairie-Grey Eagle H.S.
Admin Region: 6A
Melrose Area High School
Admin Region: 5A
Minnewaska Area H.S.
Admin Region: 6A

Morris Area/Chokio-Alberta - Track and Field, Boys

Host: Morris Area School
  • Chokio-Alberta High School
Admin Region: 6A
New York Mills High School
Admin Region: 6A
Osakis High School
Admin Region: 6A
Parkers Prairie High School
Admin Region: 6A
Pequot Lakes High School
Admin Region: 6A
Perham High School
Admin Region: 6A
Pillager High School
Admin Region: 6A
Pine River-Backus High School
Admin Region: 6A
Sauk Centre High School
Admin Region: 5A

United North Central Warriors - Track and Field, Boys

Host: Sebeka High School
  • Menahga High School
Admin Region: 6A
Staples-Motley High School
Admin Region: 6A

Upsala/Swanville - Track and Field, Boys

Host: Swanville High School
  • Upsala High School
Admin Region: 5A

Bertha-Hewitt/ Verndale Raiders - Track and Field, Boys

Host: Verndale High School
  • Bertha-Hewitt High School
Admin Region: 6A
Wadena-Deer Creek High School
Admin Region: 6A
West Central Area School
Admin Region: 6A

Wheaton/Herman-Norcross - Track and Field, Boys

Host: Wheaton High School
  • Herman-Norcross High School
Admin Region: 6A
Class AA Track and Field, Boys
(16)
Benilde-St. Margaret's School
Admin Region: 6AA
DeLaSalle High School
Admin Region: 6AA
Eden Prairie High School
Admin Region: 6AA
Edina High School
Admin Region: 6AA
Hopkins High School
Admin Region: 6AA
Minneapolis Edison High School
Admin Region: 6AA
Minneapolis Patrick Henry H. S.
Admin Region: 6AA
Minneapolis South High School
Admin Region: 6AA
Minneapolis Southwest High School
Admin Region: 6AA
Minneapolis Washburn High School
Admin Region: 6AA
Minnetonka High School
Admin Region: 6AA
Orono High School
Admin Region: 2AA
Robbinsdale Armstrong High School
Admin Region: 6AA
Robbinsdale Cooper High School
Admin Region: 6AA
St. Louis Park High School
Admin Region: 6AA
Wayzata High School
Admin Region: 6AA
Section 7
Class A Track and Field, Boys
(27)
Aitkin High School
Admin Region: 7A
Barnum High School
Admin Region: 7A
Bigfork High School
Admin Region: 7A
Carlton High School
Admin Region: 7A
Chisholm High School
Admin Region: 7A
Cook County High School
Admin Region: 7A
Cromwell-Wright High School
Admin Region: 7A
Crosby-Ironton High School
Admin Region: 7A

Deer River/Northland War Eagle - Track and Field, Boys

Host: Deer River High School
  • Northland High School
Admin Region: 7A
Ely High School
Admin Region: 7A
Esko High School
Admin Region: 7A

Rock Ridge - Track and Field, Boys

Host: Eveleth-Gilbert High School
  • Virginia High School
Admin Region: 7A
Floodwood High School
Admin Region: 7A
Fond du Lac Ojibwe High School
Admin Region: 7A

Greenway/Nashwauk-Keewatin

Host: Greenway High School
  • Nashwauk-Keewatin High School
Admin Region: 7A
International Falls H.S.
Admin Region: 7A
Lakeview Christian Academy
Admin Region: 7A
Marshall School, Duluth
Admin Region: 7A
McGregor High School
Admin Region: 7A
Mesabi East High School
Admin Region: 7A

Moose Lake/Willow River - Track and Field, Boys

Host: Moose Lake High School
  • Willow River High School
Admin Region: 7A
Mountain Iron Buhl High School
Admin Region: 7A
Proctor High School
Admin Region: 7A
Silver Bay (Wm. Kelley) High School
Admin Region: 7A

South Ridge/Cherry/N. Woods/Northeast Range - Track and Field, Boys

Host: South Ridge High School
  • Northeast Range High School
  • North Woods High School
  • Cherry High School
Admin Region: 7A
Two Harbors High School
Admin Region: 7A
Wrenshall High School
Admin Region: 7A
Class AA Track and Field, Boys
(16)
Andover High School
Admin Region: 7AA
Big Lake High School
Admin Region: 8AA
Cambridge-Isanti High School
Admin Region: 7AA
Chisago Lakes High School
Admin Region: 7AA
Cloquet High School
Admin Region: 7AA
Duluth Denfeld High School
Admin Region: 7AA
Duluth East High School
Admin Region: 7AA
Elk River High School
Admin Region: 7AA
Forest Lake High School
Admin Region: 7AA
Grand Rapids High School
Admin Region: 7AA
Hermantown High School
Admin Region: 7AA

Hibbing H.S. - Track and Field, Boys

Host: Hibbing High School
  • Victory Christian Academy
Admin Region: 7AA
North Branch Area High School
Admin Region: 7AA
Princeton High School
Admin Region: 7AA
St. Francis High School
Admin Region: 7AA
Zimmerman High School
Admin Region: 7AA
Section 8
Class A Track and Field, Boys
(31)
Ada-Borup-West High School
Admin Region: 8A

Bagley/Fosston - Track and Field, Boys

Host: Bagley High School
  • Fosston High School
Admin Region: 8A
Barnesville High School
Admin Region: 6A
Cass Lake-Bena High School
Admin Region: 8A
Clearbrook-Gonvick High School
Admin Region: 8A
Crookston High School
Admin Region: 8A
Dilworth-Glyndon-Felton H.S.
Admin Region: 6A
East Grand Forks High School
Admin Region: 8A
Fertile-Beltrami High School
Admin Region: 8A

Fisher/EGF Sacred Heart/Climax

Host: Fisher High School
  • Climax High School
  • Sacred Heart School
Admin Region: 8A
Frazee High School
Admin Region: 6A

BGMR/Freeze - Track and Field, Boys

Host: Greenbush-Middle River High School
  • Marshall County Central H. S.
  • Badger High School
  • Tri-County High School
Admin Region: 8A

Grygla-Gatzke H.S.

Host: Grygla-Gatzke High School
  • Goodridge High School
Admin Region: 8A

United Clay Becker Badgers - Track and Field, Boys

Host: Hawley High School
  • Lake Park Audubon
Admin Region: 6A
Indus High School
Admin Region: 8A

Lake of the Woods/Rainy River - Track and Field, Boys

Host: Lake of the Woods H.S.
Admin Region: 8A

Mahnomen/Waubun Thunderbirds - Track and Field, Boys

Host: Mahnomen High School
  • Waubun High School
Admin Region: 8A
Nevis High School
Admin Region: 8A

Northome/Kelliher/Blackduck Bulldogs - Track and Field, Boys

Host: Northome High School
  • Blackduck High School
  • Kelliher High School
Admin Region: 8A

Park Christian School

Host: Park Christian High School
  • Ridgewood Academy Home School
  • Gorman Christian Home School
Admin Region: 6A
Park Rapids Area High School
Admin Region: 8A
Pelican Rapids High School
Admin Region: 6A

Red Lake County - Track and Field, Boys

Host: Red Lake County Central
  • Red Lake Falls High School
Admin Region: 8A
Roseau High School
Admin Region: 8A
Rothsay High School
Admin Region: 6A
Thief River Falls High School
Admin Region: 8A
TrekNorth High School
Admin Region: 8A

NCE/UH Titans - Track and Field, Boys

Host: Ulen-Hitterdal High School
  • Norman County East High School
Admin Region: 8A
Walker-Hackensack-Akeley H.S.
Admin Region: 8A

West Marshall Fusion - Track and Field, Boys

Host: Warren-Alvarado-Oslo High School
  • Stephen-Argyle Central High School
Admin Region: 8A
Warroad High School
Admin Region: 8A
Class AA Track and Field, Boys
(16)
Alexandria Area High School
Admin Region: 8AA
Becker High School
Admin Region: 8AA
Bemidji High School
Admin Region: 8AA
Brainerd High School
Admin Region: 8AA
Detroit Lakes High School
Admin Region: 8AA
Fergus Falls High School
Admin Region: 6A
Foley High School
Admin Region: 5A
Little Falls High School
Admin Region: 8AA
Monticello High School
Admin Region: 8AA
Moorhead High School
Admin Region: 8AA
Rocori High School
Admin Region: 8AA
Sartell High School
Admin Region: 8AA
Sauk Rapids-Rice High School
Admin Region: 8AA
St. Cloud Tech High School
Admin Region: 8AA
Willmar High School
Admin Region: 8AA
St. Cloud Apollo High School
Admin Region: 8AA