Skip to main content

State Tournament Archive - Wrestling

Select Year

Tournament Results Wrestling 2020

2020 Class A Team Champion

LPGE-Browerville Wolves - Wrestling
Long Prairie-Grey Eagle-Browerville Championship Photo

Row 1 (L-R): Mgr. Logan Thom, Greta Middendorf-Stats, Averie Cavallero-Stats, Mason Bruder, Tyler Nelson, Gavin Albers, Nathan Browen, Alex Line, Chace Lorentz, Braden Thom, Connor Flan, Dylan Recknor, Katrina Buntjer-Stats, Mgr. Brodie Pachan. Row 2: Carter Meiners, Tucker Zigan, Eli Butler, Landon Gode, Mason Gode, Cael Lorentz, Omar Zamora, Bergen Pesta, Andre Recknor, Shawn Houdek, Caleb Bitz, Tate Twardowski, Paul Stacey, Joseph Middendorf, Rudy Determan, Salvador Navarette. Row 3: Coach Jacob Lorentz, Coach Nate Pachan, Coach Tim Zastrow, Hans Holmquist, Justin Crandall, Nye Becker, Caleb Pesta, Levi Line, Gabe Pesta, Austin Carr, Bryce Barthel, Ted Stacey, Riley Thom, Trey Lancaster, Coach BJ Friedrichs, Coach Andy Lancaster. Not Pictured: Coach-Matt Stacey, Adam Lindquist. 


2020 Class A Individual Champions

106 Pound Champion

Walker Bents Photo

Walker Bents, 10, Belgrade-Brooten-Elrosa (46-4)


113 Pound Champion

Derek Steele Photo

Derek Steele, 11, Sibley East, Arlington (48-2)


120 Pound Champion

Drayden Morton Photo

Drayden Morton, 10, Sibley East, Arlington (27-3)


126 Pound Champion

Trevor Janssen Photo

Trevor Janssen, 12, *Blackduck/Cass Lake-Bena (38-0)


132 Pound Champion

Charley Elwood Photo

Charley Elwood, 9, Medford (23-1)


138 Pound Champion

Mason Gode Photo

Mason Gode, 11, *Long Prairie-Grey Eagle/Browerville (54-1)


145 Pound Champion

Payton Handevidt Photo

Payton Handevidt, 10, Jackson County Central (48-4)


152 Pound Champion

Willie VonRuden Photo

Willie VonRuden, 12, Medford (23-1)


160 Pound Champion

Owen Bjerga Photo

Owen Bjerga, 12, Staples-Motley (45-1)


170 Pound Champion

Tyson Meyer Photo

Tyson Meyer, 11, Minnewaska Area, Glenwood (50-1)


182 Pound Champion

Trevor Eisfeld Photo

Trevor Eisfeld, 12, *Tracy-Milroy-Balaton/W-WG (51-0)


195 Pound Champion

Colton Krell Photo

Colton Krell, 12, *Westfield (33-3)


220 Pound Champion

Dominik Vacura Photo

Dominik Vacura, 11, *Badger/GB-MR (52-1)


Heavyweight Champion

Craig Orlando Photo

Craig Orlando, 12, *Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie (50-0)


2020 Class AA Team Champion

Simley High School Wrestling
Simley Championship Photo

Row 1 (L-R): Brent Holzem, Marshall Spychalla, Reid Nelson, Bennett Tabor, Landan DuVal, Victor Flores, Cory Primeau, Natalie Belschner, Sadie Biggs, Jade Janikula, Lilly Short. Row 2: Ryan Sokol, Gavin Nelson, Nolan Wanzek, Travis Dohmen, Cael Berg, Chase DeBlaere, Peyton Spychalla, Kaiden Schrandt, Coach Ben Kissling, Head Coach Will Short. Row 3: Coach James Berg, Cash Raymond, Chris Celis, Coach Jordon Rothers, Coach Mark Madigan, Lano Oduwaiye, Quayin Short, James Diaz Lopez, Coach Cullen Berg, Coach Wade Short, Coach Joe Harms.


2020 Class AA Individual Champions

106 Pound Champion

Tyler Wells Photo

Tyler Wells, 9, Princeton (47-0)


113 Pound Champion

Christian Noble Photo

Christian Noble, 10, Big Lake (40-0)


120 Pound Champion

Joey Thompson Photo

Joey Thompson, 12, Totino-Grace, Fridley (47-1)


126 Pound Champion

Chase DeBlaere Photo

Chase DeBlaere, 10, Simley, Inver Grove Heights (47-3)


132 Pound Champion

Charlie Pickell Photo

Charlie Pickell, 12, Mankato West (43-2)


138 Pound Champion

Cael Berg Photo

Cael Berg, 11, Simley, Inver Grove Heights (48-4)


145 Pound Champion

Ryan Sokol Photo

Ryan Sokol, 11, Simley, Inver Grove Heights (49-2)


152 Pound Champion

Payton Anderson Photo

Payton Anderson, 12, *Fairmont/Martin County West (44-2)


160 Pound Champion

Bryce Fitzpatrick Photo

Bryce FitzPatrick, 12, Mahtomedi (43-1)


170 Pound Champion

Bennett Berge Photo

Bennett Berge, 10, Kasson-Mantorville (43-1)


182 Pound Champion

Patrick Kennedy Photo

Patrick Kennedy, 12, Kasson-Mantorville (36-0)


195 Pound Champion

Kolin Baier Photo

Kolin Baier, 12, Mankato East (45-1)


220 Pound Champion

Bennett Tabor Photo

Bennett Tabor, 11, Simley, Inver Grove Heights (50-0)


Heavyweight Champion

Kaleb Haase Photo

Kaleb Haase, 12, *Redwood Valley (41-0)


2020 Class AAA Team Champion

Shakopee High School Wrestling
Shakopee Championship Photo

Row 1 (L-R): AJ Smith, Riley Quern, Paxton Creese, Jack Casey, Connor Raines, Carson Manville, Connor Warren, Pierson Manville, Maddy Larson, Ella Dellwo. Row 2: Cole Baumgartner, Jim Jackson, Marcus LeVesseur, Seth Bakken Blake West, Zabdiel Luna, Leo Tukhlynovych, Jadon Hellerud, Ben Lunn, Tommy Johnson, Aaron Murray, Nick Slack. Row 3: David Manville, Derek Harwood, Dan Boos, Jason Trelstad, Nick Creamier, Jayden Devilbiss, Joey Johnson, Jade Trelstad, Sam Treml, DJ Smith, Ben Reiland, Zach Skattum.


2020 Class AAA Individual Champions

106 Pound Champion

Jore Volk Photo

Jore Volk, 10, Lakeville North (45-1)


113 Pound Champion

Blake West Photo

Blake West, 11, Shakopee (51-1)


120 Pound Champion

Ryan Henningson Photo

Ryan Henningson, 12, *Winona/Cotter (47-2)


126 Pound Champion

Derrick Cardinal Photo

Derrick Cardinal, 11, Forest Lake (50-0)


132 Pound Champion

Reid Ballantyne Photo

Reid Ballantyne, 11, Stillwater Area (35-2)


138 Pound Champion

Cael Swensen Photo

Cael Swensen, 11, Wayzata (52-1)


145 Pound Champion

Trey Kruse Photo

Trey Kruse, 12, Stillwater Area (51-1)


152 Pound Champion

Hunter Lyden Photo

Hunter Lyden, 10, Stillwater Area (48-2)


160 Pound Champion

Carson Manville Photo

Carson Manville, 11, Shakopee (26-1)


170 Pound Champion

Max McEnelly Photo

Max McEnelly, 9, Waconia (54-1)


182 Pound Champion

Roman Rogotzke Photo

Roman Rogotzke, 11, Stillwater Area (49-4)


195 Pound Champion

RJ Chakolis Hopkins

RJ Chakolis, 11, Hopkins (38-4)


220 Pound Champion

Isaiah Green Photo

Isaiah Green, 12, *St. Cloud Tech (22-5)


Heavyweight Champion

Bennett Weber Photo

Bennett Weber, 12, Waconia (46-3)


2020 Wrestling State Tournament

February 27-29, 2020

Xcel Energy Center, St. Paul